VTK/STK BiH će organizovati edukacije o ESG standardu i izvještavanju

Predstavnici Instituta za edukaciju Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, direktorica Sabrina Teskeredžić i mr.sc. Senad Hromić prisustvovali su predstavljanju prvog bosanskohercegovačkog ESG Vodiča za mikro, mala i srednja preduzeća (MMSP), u organizaciji ProCredit Bank i TANA 21.

ESG Vodič predstavlja, kako je istaknuto na promociji u Sarajevu,  sveobuhvatni priručnik čija je osnovna namjena da pomogne kompanijama, ali i široj javnosti, da ispravno koriste termine i uključuju ESG smjernice u poslovanje i izvještavanje. ESG je akronim od riječi „Enviromental, Social and Governance“ (Okolišno, društveno i korporativno upravljanje) te označava tri ključna faktora koja bi se trebala uzeti u obzir prilikom mjerenja održivosti, etičnosti i društveno odgovornog poslovanja kompanija, organizacija i institucija.

Tokom predstavljanja ESG vodiča organizovana je i radionica na temu „Greenwashing u medijskom izvještavanju-Kako ga prepoznati i zašto reagovati?“ Greenwashing je praksa u kojoj kompanije ili organizacije tvrde da su ekološki odgovorne i održive, ali te tvrdnje nisu istinite ili su preuveličane. Najčešće, ovo se radi kako bi se privukli ekološki svjesni potrošači i poboljšala reputacija kompanije, ali bez stvarne posvećenosti zaštiti životne sredine.

Institut za edukaciju VTK/STK BiH će u narednom periodu aktivno raditi na promociji ESG standarda i izvještavanja putem tematskih edukacija za poslovnu zajednicu Bosne i Hercegovine kako bi privredni subjekti bili informirani i spremni za globalne izazove koji su pred njima u području ESG izvještavanja.

Za više informacija o obavezama ESG izvještavanja kontakt osoba je mr.sc. Senad Hromić, e-mail:  senad.hromic@komorabih.ba