Radionica o CBAM održana u sedam gradova u Bosni i Hercegovini

Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine je nastavila sa uspješnom realizacijom trening programa pod nazivom „Mehanizmi za prekogranično poravnanje emisije ugljika (CBAM) i usklađivanje sa EU Pravilnikom“ u različitim gradovima Bosne i Hercegovine kako bi se omogućilo učešće na edukaciji što većem broju lokalnih kompanija. Nakon održanih edukacija u Sarajevu, Banja Luci, Mostaru, Zenici, Tuzli i Tešnju, edukacija je održana i u Bihaću 30.01.2024. godine u prostorijama Privredne komore Unsko-sanskog kantona.

CBAM mehanizam, kao dio Evropskog zelenog dogovora, direkno utiče na ublažavanje klimatskih promjena i pomaže ostvarenje cilja da Evropska unija do 2050. godine postane klimatski neutralna. Donošenje CBAM uredbe ima direktna uticaj na kompanije u Bosni i Hercegovini koje imaju obavezu izvještavanja emisija za pojedine industrije. Kompanije iz industrije cementa, željeza i čelika, aluminijuma, vještačkih đubriva, električne energija i vodonika su obavezne da svoje izvještaje o emisijama ugljika dostave do 31.01.2024. godine za posljedenji kvartal 2023. godine.

U periodu 2024.-2025. godina kompanije imaju obavezu kontinuiranog kvartalnog izvještavanja, a plaćanje CO2 emisija (kupovina CBAM certifikata) počinje 2026. godine. U toku edukacije, predstavljeni su CBAM zahtjevi za industrije cementa, željeza i čelika, aluminijuma, vještačkih đubriva i električne energije.

CBAM će uticati na treće zemlje u smislu unaprijeđenja zakonodavstva vezano za klimatske promjene, te motivirati kompanije da što više ulažu u obnovljive izvore energije, energijsku efikasnost, cirkularnost proizvoda i sl.