Predstavnici Instituta za edukaciju Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, direktorica Sabrina Teskeredžić i saradnik za edukaciju Mirza Konjo, na poziv Austrijske agencija za obrazovanje i internacionalizaciju (OEAD) i Inicijative za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope (ERISEE), učestvovali su na događaju Western Balkans Alliance for Work Based Learning (WBA4WBL) na temu „When Green Meets VET – Creating Sustainable Opportunities for the Future with the Help of VET“.
Tokom događaja održane su dvije prezentacije: „Zašto nam je potrebna zelena tranzicija?“ i „Lekcije iz klimatskih istraživanja i zelene vještine za zelenu tranziciju“. Također, u okviru panel diskusije Obrazovanje za zelenu tranziciju: poslovno – obrazovni dijalog, organizirana su dva panela, „Preduzeća i komore- perspektiva poslodavaca“ i „Perspektiva obrazovanja i obuke.
Direktorica Teskeredžić bila je panelista prvog panela i prezentirala prioritet novih vještina koje su neophodne u Bosni i Hercegovini, kao i inicijative za razvoj istih te kakvu vrstu podrške poslovni sektor u BiH očekuje od obrazovnog sistema u BiH kako bi se premostio jaz u potrebnim zelenim vještinama, sa osvrtom i na uspješne primjere saradnji između privrede (putem incijativa VTK/STK BiH i organizacija događaja) i škola/univerziteta u BiH.
Ovom panelu, koji je pripremio i moderirao saradnik za edukaciju Konjo, pored predstavnika VTK/STK BiH. prisustvovali su predstavnici komorskog sistema Austrije, Srbije i Crne Gore.
Prvi dan je zaključen studijskim posjetama Srednjoj strukovnoj školi i visokoj strukovnoj školi u području graditeljstva (Bautechnikum Camillo Sitte) i tehnike (TGM – die Schule der Technik), s ciljem ostvarivanja uvida u primjere realizacije praktične nastave u austrijskim stručnim školama i upoznavanja sa austrijskim sistemom učenja zasnovanog na radu.
Prvi dan događaja zaključeni su studijskim posjetama Srednjoj strukovnoj školi u oblasti graditeljstva (Bautechnikum Camillo Sitte) i Visokoj strukovnoj školi za tehniku (TGM – die Schule der Technik) u Austriji. Ove posjete omogućile su učesnicima uvid u primjere realizacije praktične nastave u austrijskim stručnim školama, kao i učenje o austrijskom sistemu obrazovanja zasnovanom na radu.
Drugi dan događaja bio je posvećen temama održivosti i regionalne saradnje. Prezentacije su obuhvatile teme „Održivost WBA4WBL – Teme za razmatranje“ i „Podrška obnovljivoj energiji i automobilskoj industriji kroz regionalnu suradnju“. Učesnici su u grupama diskutovali o novim projektnim idejama koje imaju za cilj jačanje stručnog obrazovanja i obuke u zemljama Zapadnog Balkana.
Iz Bosne i Hercegovine, pored predstavnika VTK/STK BiH, sastanku su prisustvovali i predstavnici Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje (APOSO).
Više informacija o aktivnostima VTK/STK BiH u oblasti podrške stručnom obrazovanju i obuci u BiH možete dobiti putem e- mail adrese [email protected] ili pozivom na brojeve telefona 033/566-204 i 033/566-200