Poziv na konferenciju “CBAM: IZAZOVI I PRILIKE ZA ZELENU EKONOMIJU NA ZAPADNOM BALKANU

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, uz podršku Vlade SR Njemačke putem Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (Njemačkog društva za međunarodnu saradnju), u okviru Green Recovery komponente COVID-19 Investment Response projekta, organizuje jednodnevnu konferenciju “CBAM: IZAZOVI I PRILIKE ZA ZELENU EKONOMIJU NA ZAPADNOM BALKANU”.

Konferencija će se održati 14. maja 2024. godine u prostorijama Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH u Sarajevu (Branislava Đurđeva 10).

Kompanije iz Bosne i Hercegovine, kao i sa Zapadnog Balkna, koje izvoze svoje proizvode na tržište EU imaju obavezu mjerenja, izračunavanja i izvještavanja o ugađenim emisijama GHG (gasova staklene bašte) u svoje proizvode. Ciklus podnošenja prvog tromjesečnog izveštaja, koji pokriva kvartal koji se završava 31. decembra 2023., je završen.

Kompanijama, izvoznicima je do sada pružena edukacija kako i teorijska tako i praktično u smislu pobližeg upoznavanja i razumijevanja Uredbe o prekograničnom prilagođavanju cijene ugljenika (CBAM) i njenom uticaju na industriju.

Međutim, budući da je period izvještavanja bio izazovan za sve kompanije i da predstoji još određeni period prilagođavanja na pomenutu Uredbu, organizuje se regionalna konferencija sa predstavnicima ekonomija BiH, Crne Gore i Srbije sa ciljem razmjene iskustava i međusobnog umrežavanja.

Kao uvod u Konferenciju, relevanti stručnjaci iz susjednih zemalja će pružiti ekepsertski osvrt na problematiku CBAM-a i zelene ekonomije na prostoru Zapadnog Balkana, a potom će uslijediti panel diskusija sa predstavnicima ekonomija tj. kompanija sa Zapadnog Balkana o temi “Dekarbonizacija i CBAM izvještavanje”.

Budući da je energetska efikasnost neodvojiv pojam od zelene ekonomije i procesa dekarbonizacije, posebno će biti predstavljene prednosti certifikacije za energetske menadzere u kompanijama Zapadnog Balkana.

Ljubazno Vas pozivamo da aktivno učestvujete na predmetnoj konferenciji, a svoje prisustvo možete potvrditi prijavom na linku: Registruj svoje učešće do 13.05.2024. godine.