Održana konferencija „Kreirajmo zeleniju budućnost: iskustva i priče malih i srednjih preduzeća“

U prostorijama Evropske kuće kulture i nacionalnih manjina u Sarajevu danas je održana konferencija pod nazivom „Kreirajmo zeleniju budućnost: iskustva i priče malih i srednjih preduzeća“. Konferencija je dio aktivnosti  iz oblasti podrške održivoj ekonomiji koje implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) u ime njemačke vlade.

„Ekonomska budućnost Bosne i Hercegovine usko je povezana sa evropskom zelenom tranzicijom. Njemačka razvojna saradnja posvećena je podršci privatnog sektora u BiH u usvajanju zelenih i digitalnih praksi i olakšavanju njegove integracije u tržište EU. Uspjesi ostvareni u okviru pilot projekata i mreža energetske efikasnosti pokazuju potencijal takvih zelenih poslovnih modela. Kako bi se postignuta dinamika zadržala potrebni su snažan privatno-javni dijalog, institucionalni kapaciteti i kultura u malim i srednjim preduzećima fokusirana na održivost. Gledajući naprijed, GIZ nastavlja podržavati zelenu i digitalnu tranziciju Bosne i Hercegovine, nadovezujući se na stalnu podršku njemačke vlade za integraciju BiH u EU kroz zelene lance vrijednosti. I dalje ćemo podsticati saradnju među svim zainteresovanim stranama kako bismo osigurali trajne ekološke i ekonomske koristi“ rekao je  Jens Elsner, voditelj programa Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja u BiH pri GIZ-u.

Konferencija je okupila brojne učesnike iz privatnog sektora, koji su imali priliku saznati više o važnosti zelene budućnosti u sferi ekonomskog razvoja i aktivnostima Green Recovery.

„Gotovo 50.000 kompanija iz EU morat će do 2025. godine otkriti svoj utjecaj na okoliš kako bi potrošačima i investitorima olakšali donošenje održivih odluka. Mnoge bosanskohercegovačke kompanije su dio ovih lanaca nabavke. U tom smislu, kompanije moraju upravljati svojim emisijama stakleničkih gasova i početi se pridržavati propisa o društvenoj odgovornosti. U suprotnom susret će se sa poteškoćama u dobijanju finansijskih sredstava prilikom prodaje svojih proizvoda na tržištima EU i SAD-a. Kompanije iz Bosne i Hercegovine mogu se suočiti s tim izazovima same, ili mogu raditi zajedno u mrežama kako bi podržale jedne druge i dijelile najbolje prakse i naučene lekcije“ kazao je Mirko Krück, ekspert za energetsku efikasnost, te dodao kako su GIZ BiH i Vanjskotrgovinska komora pokrenuli mrežu kompanija prije devet mjeseci koja je dio podrške održivom ekonomskom razvoju i dio aktivnosti „Green Recovery“. Gospodin  Krück je poslao poruku ohrabrenja zainteresovanim kompanijama da se priključe radu ovih mreža.

Na konferenciji su predstavljena iskustva i priče malih i srednjih preduzeća koja su se uspješno suočila sa izazovima zelene tranzicije, a podršku u cijelom procesu pružila je i Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine.

Predsjednik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH dr.sc Vjekoslav Vuković izrazio je zahvalnost njemačkoj razvojnoj saradnji tj. GIZ-u što je Komoru izabrao za glavnog partnera u implementaciji projektne komponente, odnosno prepoznao kao ključnu instituciju za podršku jačanju bh. kompanija kao pojedinačnih korisnica granta, ali i zelenih lanaca vrijednosti unutar Bosne i Hercegovine, s ciljem uvezivanja u regionalne i EU lance vrijednosti.  On je istaknuo da se Komora aktivno uključila u procese tranzicije bh. gospodarstva prepoznajući potencijal zelenih lanaca vrijednosti, te zajedno sa gospodarstvenicima pripremila i institucijama vlasti dostavila dokument “Preporuke privatnog sektora za zelenu ekonomiju u BiH”.

„Organizirali smo niz edukacija i događaja za poslovnu zajednicu i zajedno sa gospodarstvenicima definirali preporuke za organe vlasti. Dokument, u kojem su sadržane analize izazova i potencijali zelene tranzicije za MSP, naglašava nedostatak sistemskih politika i podrške, administrativne i tehničke prepreke, te potrebu za usklađivanjem zakonodavstva s EU standardima. Takođe, glavne prepreke uključuju neusklađenost pravnog okvira, administrativne barijere i tehničke izazove u integraciji obnovljivih izvora energije“, kazao je predsjednik Vuković i dodao da će opstanak bh. kompanija zavisiti od aktivnosti koje se budu radile.

„Gospodarstvo BiH na tržište EU izvozi preko 70 odsto svojih proizvoda i ako želimo zadržati to tržište, ali i postati konkurentniji, uz to i kreirati nova radna mjesta, neophodno je postići standarde u zelenoj ekonomiji, obezbjediti povoljne kreditne linije za finansiranje, te napraviti reformu obrazovanja, odnosno obrazovanje usmjeriti na zelene tehnologije i digitalizaciju kao ključne faktore za održivi razvoj poslovnih modela“, istaknuo je Vuković.

Tokom konferencije učesnici su dobili i smjernice za konkretne korake koje mogu poduzeti kako bi svoje poslovanje prilagodili novim tržišnim uslovima. Diskusija je obuhvatila širok spektar tema, uključujući inovativne pristupe u poslovanju, održive prakse i strategije za smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Inače, ova konferencija je bila izuzetna prilika za povezivanje preduzetnika, razmjenu ideja i kreiranje novih partnerstava koja će doprinijeti zelenijoj budućnosti. Organizatori su izrazili zadovoljstvo uspjehom događaja i najavili nastavak podrške malim i srednjim preduzećima u njihovim naporima za održivim poslovanjem.

Više informacija o zelenoj tranziciji, kao i o aktivnostima Green Recovery dostupno je na web stranici https://zelenaekonomija.komorabih.ba/