Održana 103. sjednica Odbora Udruženja međunarodnih cestovnih prijevoznika tereta

Na 103. sjednici Odbora Udruženja međunarodnih cestovnih prijevoznika tereta Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, kojoj su prisustvovali, osim predsjednika Komore Zdravka Marinkovića, i predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine, u fokusu je bilo stanje na graničnim prijelazima s Republikom Hrvatskom, te pitanje ograničenog boravka profesionalnih vozača na teritoriji Europske unije.

Prema zaključcima sa sjednice, članovi Odbora su jednoglasni u zahtjevima kojima se traži:

• utvrđivanje radnog vremena fitosanitarnih organa na graničnom prijelazu Gradiška/Stara Gradiška od 8.00 do 20.00 sati radnim danom i od 8.00 do 12.00 sati subotom, u nadolazećoj sezoni izvoza voća i povrća,
• utvrđivanje posebne trake za vozila koja prevoza lakokvarljivu robu i opasne materije, u Gradišci, u ulici koja vodi prema graničnom prijelazu Gradiška/Stara Gradiška,
• istovremeno i bez odlaganja, pokretanje procedura i postupka, u suradnji sa nadležnim organima Republike Hrvatske, kako bi se izvršile, neophodne izmjene postojećeg ili uskladio tekst novog Sporazuma o graničnim prijelazima sa Republikom Hrvatskom, kroz redefiniranje statusa pojedinih graničnih prijelaza i osiguranje dodatnih graničnih prijelaza sa svim inspekcijskim kontrolama, uz već postojeća dva granična prijelaza,
• utvrđivanje sastava članova mješovitih komisija predviđenih sporazumima o graničnim prijelazima sa drugim državama, na način da predmetne mješovite komisije imaju i člana koji predstavlja i zastupa poslovnu zajednicu.

Pored navedenog, Odbor Udruženja je razmijenio informacije o aktivnostima koje su provođene i još uvijek se provode u cilju osiguranja boravka vozača na teritoriji Europske unije, na dugačijim osnovama i uvjetima, obzirom da isti na teritoriji Europske unije obavljanju plaćenu profesionalnu djelatnost kao važne karike u funkcioniranju lanaca isporuke roba i dobara, zbog čega bi morali biti izuzeti ograničenja boravka kao što su izuzeti članovi brodskih i zrakoplovnih posada.