Konferencija MobBizz: Komora je aktivno uključena u procese tranzicije bh. gospodarstva

 

 

Predsjednik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine dr.sc. Vjekoslav Vuković sudjelovao je na konferenciji MoBizz 2024– Ekonomski izazovi i financijske strategije za razvoj poduzetništva te tom prigodom kao panelista o temi „Kako potaknuti gospodarski razvoj Bosne i Hercegovine“ ukazao na izazove i prilike koje se otvaraju za domaće gospodarstvenike u procesu približavanja Europskoj uniji.

Govoreći o aktivnostima VTK BiH i potpori gospodarstvenicima, predsjednik Vuković je rekao, između ostalog, da je Komora s gospodarstvenicima pripremila i institucijama vlasti dostavila dokument “Preporuke privatnog sektora za zelenu ekonomiju u BiH“.

„Dokument, u kojem su sadržane analize izazova i potencijali zelene tranzicije za MSP, naglašava nedostatak sistemskih politika i potpore, administrativne i tehničke prepreke, te potrebu za usklađivanjem zakonodavstva s EU standardima.  Ilustracije radi, aktualan izazov za bh. kompanije je svakako poštivanje ESG standarda čije je provođenje nužno od strane EU kompanija, kao naših kupaca. Ovo je jedan od zahtjeva našim kompanijama koji je neminovan, s obzirom na to da preko 70 % godišnjeg izvoza upravo čini izvoz u EU. Prema našim saznanjima, kompanije koje već koriste ESG princip, povećale su reputaciju i pokrenule nove procese i proizvode.  Izvoznici koji ne budu poslovali po ESG principu, odnosno ne budu ispunjavali uvjete, vjerojatno će se naći u problemu jer neće moći izvoziti“, rekao je Vuković i dodao se ne smijem zaboraviti primjena CBAM-a na proizvode iz BiH.

„Ako se u BiH ne uvede ETS, opcija je CBAM. To znači da će kupac/uvoznik morati plaćati karbonski porez prilikom uvoza naših proizvoda na tržište EU. Drugim riječima, nećemo biti cjenovno konkurentni i kupci će se okrenuti dobavljačima s boljom cjenovnom ponudom“, podsjetio je predsjednik Vuković.

Na panelu je Vuković govorio o  suradnji između javnog sektora i obrazovnih institucija.

„Privatni sektor i promjene na tržištu su brze, i teško ih može pratiti obrazovni sustav. Vrijednost poduzeća se uveliko u svijetu mjeri kroz intelektualni kapital, kao znanje koje može biti pretvoreno u profit. Nažalost, kod nas se vrijednost jos mjeri bilancama, imovinom i sl,“ rekao je Vuković. 

Konferencije MoBizz 2024 je okupila preko 200 sudionika, predstavnika tvrtki i institucija iz Bosne i Hercegovine a u fokusu događaja bile su teme vezane za financije i ekonomske izazove koji predstoje Bosni i Hercegovini u približavanju Europskoj uniji.

Share This