Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska Bosne i Hercegovine je na inicijativu privrednika i iskazane potrebe tržišta rada za kvalificiranom radnom snagom, pokrenula projekt povezivanja bh. poslovne zajednice i obrazovnih institucija i u okviru ove aktivnosti organizovala i prvi događaj pod nazivom „Dani otvorenih vrata- poslovna zajednica, obrazovanje, potrebe tržišta rada“ .
Na događaju su učestvovali učenici Srednje tehničke škole „Kemal Kapetanović“ Kakanj, Srednje strukovne škole Tomislavgrad i Škole metalskih zanimanja Sarajevo i predstavnici kompanija MDG International Sarajevo, GS-TMT Travnik i Miviko Posušje.
U uvodnom dijelu učesnicima se obratio Ahmet Egrlić, potpredsjednik VTK/STK BiH, koji je istakao neophodnost povezivanja obrazovnih institucija i poslovne zajednice da bi se obezbijedila obrazovana i kvalificirana radna snaga potrebna tržištu rada. Sabrina Teskeredžić, direktorica Instituta za edukaciju VTK/STK BiH objasnila je značaj ove inicijative i koncept događaja kojim Komora povezuje škole i kompanije te naglasila da je ovo povezivanje pprvobitno realizirano u projektima u kojima je učestvovala Komora kroz izradu regionalnih standarda zanimanja i kvalifikacija s ciljem sinergije između učenika i njihovih budućih poslodavaca.
Također, upoznala je predstavnike kompanija, škola i učenike sa projektom „Uključivanje poslodavaca u relevantno i otporno stručno obrazovanje i obuku (EmployVET)” kojeg finansira Evropska unija kroz program ERASMUS+. Projekt EmployVET predstavlja sveobuhvatnu regionalnu inicijativu usmjerenu na uspostavljanje čvršće saradnje između pružalaca stručnog obrazovanja i poslodavaca u regiji Zapadnog Balkana, sa naglaskom na razvoj vještina koje su relevantne u skladu s promjenjivim zahtjevima tržišta rada. Projekt se fokusira na izgradnju kapaciteta organizacija poslodavaca i pružalaca stručnog obrazovanja, radi uspostavljanja i jačanja saradnje i uključenosti poslodavaca u dizajniranje i realizaciju programa stručnog obrazovanja, uzimajući u obzir i potrebu za zelenim i digitalnim vještinama u kontekstu dvostruke tranzicije.
Učenici su imali priliku da saznaju više o bh. kompanijama i njihovim potencijalima i prilikama koje nude za uposlene te da razgovaraju sa predstavnicima kompanija. VTK/STK BiH će i u narednom periodu organizirati ovakve događaje, kako bi učenicima približili kapaciteti i mogućnosti koje nude bh kompanije prilikom zapošljavanja.