Udruženje prijevoznika u međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu putnika

O Udruženju

Članovi se organiziraju u Udruženje da bi putem VTK usklađivali, štitili i promovirali svoje posebne i pojedinačne interese sa zajedničkim interesima ostalih članova Udruženja i sa općim interesima privrede na jedinstvenom tržištu i privrednom prostoru u BiH i u inostranstvu. Članovi Udruženja plaćaju Vanjskotrgovinskoj komori BiH članarinu po kriterijima i u iznosu koje odredi Skupština Vanjskotrgovinske komore BiH.

Osnovni principi organizacije i rada Udruženja su:

• orijentacija prema potrebama i interesima članova,
  • aktivna poslovna komunikacija sa članovima,
  • aktivna suradnja sa ostalim dijelovima komorskog sistema BiH,
  • aktivna suradnja sa udruženjima transporta/saobraćaja i veza Privredne komore FBiH, Privredne komore RS i Privredne komore Brčko Distrikta BiH,
  • komunikacija i suradnja s nadležnim državnim tijelima i institucijama,
  • usklađivanje i predstavljanje strukovnih i poslovnih interesa članova,
  • praćenje stanja i unapređenja rada i poslovanja članova,
  • aktivno učešće u pripremi zakonskih i podzakonskih akata i mjera ekonomske politike,
  • suradnja sa sličnim organizacijama i institucijama u inostranstvu,
  • suradnja sa ostalim udruženjima organiziranim u okviru VTK BiH, ostalim članovima VTK BiH, kao i organima i tijelima VTK BiH,
  • ravnopravno odlučivanje, i
  • javnost.

Akti

Organi Udruženja

Skupština Udruženja

Članovi organizirani u Udruženje upravljaju radom i poslovima Udruženja putem Skupštine, Odbora, grupacija, komisija i drugih oblika organiziranja u Udruženju.

Skupštinu čine predstavnici članova Udruženja, poznavaoci problematike međunarodnog odnosno međuentitetskog cestovnog prijevoza putnika.

Svako pravno lice, član Udruženja ima pravo delegirati u Skupštinu po jednog predstavnika. Odgovarajuće entitetske, regionalne i kantonalne/županijske strukovne asocijacije čiji su članovi fizička lica, čija je osnovna djelatnost međunarodni i/ili međuentitetski prevoz putnika, imaju pravo delegirati u Skupštinu Udruženja po jednog predstavnika. Jedan predstavnik može predstavljati samo jednog člana Udruženja.

Skupština se održava po potrebi, a najmanje jednom godišnje i ima slijedeće nadležnosti i djelokrug poslova:

• usvaja Pravilnik o organizaciji i radu Udruženja i Poslovnik o radu Skupštine i Odbora Udruženja,
    • imenuje predsjednika, dva dopredsjednika i članove Odbora,
    • donosi plan rada Udruženja,
    • usvaja Izvještaj o radu Udruženja,
    • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

Skupština bira predsjednika i dva dopredsjednika iz reda svojih članova. Predsjednik i dopredsjednici moraju biti birani tako da budu zastupljena sva tri konstitutivna naroda BiH. Predsjednik i dopredsjednici Skupštine ujedno obavljaju funkcije predsjednika i dopredsjednika Odbora Udruženja.

Skupština može punovažno raditi, donositi odluke, zaključke, stavove i sl. ako je prisutno najmanje 20 predstavnika članica Udruženja. Usvojenim se smatraju odluke Skupštine, zaključci, stavovi, prijedlozi i sl. za koje glasa 2/3 prisutnih predstavnika članica Udruženja.

Odbor Udruženja

Odbor Udruženja ima 9 (devet) članova uključujući predsjednika i dva dopredsjednika. Sastav članova Odbora Udruženja treba da odgovara jednako-pravnoj zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda u BiH.

U Odbor Udruženja se biraju predstavnici članica Udruženja koje uredno izvršavaju obaveze iz Statuta Vanjskotrgovinske komore BiH i ovog Pravilnika, uključujući i uplatu članarine.

Mandat članova Odbora je četiri (4) godine sa mogućnošću produženja za naredni mandat, ukoliko se na Skupštini donese takva odluka.

Odbor Udruženja ima slijedeće nadležnosti i djelokrug poslova:

• priprema i predlaže pravilnike i druge akte iz djelokruga rada Udruženja,
    • utvrđuje prijedloge za imenovanje predsjednika, dva dopredsjednika Skupštine i članove Odbora Udruženja,
    • priprema i predlaže Plan rada Udruženja,
    • priprema i predlaže Izvještaj o radu,
    • priprema i predlaže nacrte – prijedloge dokumenata koja usvaja Upravni odbor VTK BiH iz oblasti međunarodnog cestovnog prijevoza putnika,
    • predlaže predstavnike Udruženja u radna i druga tijela VTK BiH, mješovite državne delegacije i komisije, projektne i ekspertne grupe,

Odbor Udruženja

Sjedište Udruženja

Sjedište Udruženja međunarodnih i međuentitetskih cestovinih prijevoznika putnika Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine je u ulici Branislava Đurđeva 10, 71000 Sarajevo  (e-mail: transport@komorabih.ba; smiljka.zuza@komorabih.ba)