WE.Circular događaj okupio preko 45 učesnika

Načelnik Odjela za EU i projekte Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine Amir Hujić učestvovao je na 2. Transnacionalnoj radionici i  1. Transnacionalnom sastanku zainteresovanih strana u okviru projekta WE.Circular održanim u moldavskom Kišinjevu, u organizaciji Organizacije za razvoj preduzetništva (ODA).

Događaj je okupio preko 45 učesnika iz partnerskih organizacija i zainteresovanih strana, a organizovan je u okviru projekta WE.Circular, koji ima za cilj povećati digitalne i poslovne vještine žena preduzetnica (WE) podržavajući WE iz Dunavskog regiona za 4.0 industrijsku tranziciju uz ispunjavanje aspekata cirkularne ekonomije.

Na održanim sastancima su predstavljeni programi iz oblasti cirkularne ekonomije koje nudi ODA, a prezentovane su i dobre prakse iz Moldavije i Češke, te predstavljeni i odobreni članovi Savjetodavnog odbora.

Na sastancima je usaglašeno da je neophodno da se obezbjede kontinuirani izvori finansiranja i smanje troškovi investiranja u poslovanje po principima cirkularne ekonomije, te podrži razvijanje digitalnih vještina i digitalne pismenosti, kao i da se kreiraju odgovarajući sistemi podrške za sprovođenje internacionalne standarizacije i certifikacije na polju cirkularne ekonomije.

Pored predstavnika Komore, na događaju u Kišinjevu učestvovale su i Mariana Hadžijusufović sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Amela Alispahić iz firme Empress d.o.o. Zenica.

Podsjećamo, Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH i Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu imaju status projektnih partnera unutar konzorcija kojeg čine 15 (petnaest) partnera iz 12 (dvanaest) zemalja Dunavskog regiona formiranog u okviru projekta WE.Circular-  Jačanje digitalnog i industrijskog kapaciteta za održivu- cirkularnu tranziciju žena preduzetnica u Dunavskom regionu. Projekt se finansira iz regionalnog programa EU (Danube region-Danube Region Strategy), a počeo je 1. 1. 2024. godine.