Unapređenje ekonomske saradnje BiH i Rumunije

Predsjednik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine dr. sc. Vjekoslav Vuković i potpredsjednik Zdravko Marinković održali su sastanak sa ambasadorom Rumunije u Bosni i Hercegovini Antonom Pacuretom i zamjenikom šefa Misije Mihaitom Eneom. Glavna tema sastanka bila je unapređenje ekonomske saradnje dvije zemlje kroz realizaciju zajedničkih aktivnosti.

Predstavnici Komore prezentirali su rad Komore i aktualne projekte, te ukazali na postojanje prilika za unapređenje ekonomskih odnosa dvije zemlje. Takođe, istaknut je potencijal riječnog saobraćaja i nove mogućnosti za unapređenje trgovine preko Luke Brčko, a što bi u velikoj mjeri pojeftinilo troškove transporta. U prilog navedenom ide i potpisani sporazum između luka Brčko i Konstanca.  Oni su podsjetili i na prošlogodišnju posjetu Privrednoj komori Bugarske u okviru koje su dogovorene aktivnosti vezane za organizaciju poslovnih susreta kompanija dvije zemlje, kao i jačanje institucionalne saradnje kroz  potpisivanje sporazuma o saradnji dvije komore.

Ambasador Pacuret se zahvalio na svim prezentiranim informacijama i iskazao spremnost da u skladu s nadležnostima Ambasade učestvuje u realizaciji aktivnosti od značaja za poslovne zajednice dvije zemlje. On je istakao da je Rumunija zemlja velikih potencijala i da je aktuelni Nacionalni plan za oporavak i rekonstrukciju Rumunije, putem koga je Evropska unija obezbijedila 29 milijardi eura, prilika za bh. kompanije iz građevinskog sektora koje imaju određene reference i know how koji je i potreban rumunskim kompanijama.

Učesnici sastanka ocijenili su da je Bosna i Hercegovina atraktivna i za investitore jer omogućava izgradnju mreže kupaca kako u jugoistočnoj Evropi tako i u srednjoj Evropi, a glavna područja interesovanja potencijalnih rumunjskih investitora su prehrambena industrija, energetski sektor, drvo, transport, građevinska industrija i turizam.