Potpisan Memorandum o razumijevanju i saradnji VTK/STKBiH i OACM- ICBEC

 

 

U prostorijama Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine u Sarajevu, u prisustvu predstavnika medija, danas je potpisan Memorandum o razumijevanju i saradnji između Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH i Saveza za očuvanje svjetskih voda (OACM grupe- Ocean Alliance Conservation Member), zajedno sa Međunarodnom trgovinskom komorom plave ekonomije (ICBEC- International chamber of blue economy commerce).

Memorandum su potpisali potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić, predsjednik  OACM grupe (Ocean Alliance Conservation Member) Kristijan Curavić i direktor ICBEC Nedžad Alić.

Ovaj dokument, kako je istaknuto tokom obraćanja, omogućit će realizaciju aktivnosti od značaja za poslovnu zajednicu u Bosni i Hercegovini u oblasti razvijanja novih ekološko-ekonomskih programa, vezanih za agendu održivog razvoja, korištenjem inovacija i digitalnog napretka.

„OACM je organizacija koja djeluje globalno. Mi radimo na projektima u zemljama cijeloga svijeta, na svim kontinentima. Drago nam je da smo prisutni i u BiH, a cilj nam je da pokrenemo čišćenje i certifikaciju svih vodenih područja, rijeka, jezera i mora kako bi ekskluzivno predstavili BiH kao ravnopravnu članicu OACM-a, sigurnu „plastic-free“ kontinentalnu i morsku turističku destinaciju na EU ETISU konferenciji, i privukli investicije u turističkome sektoru. Ovo je prilika da BiH i cijela naša regija bude dio jedne internacionalne strukture koja postavlja trendove razvoja u ekonomskom, ekološkom i društvenome sektoru“, kazao je Kristijan Curavić i dodao da će ICBEC sustav plave ekonomije u saradnji s VTK BiH omogućiti jače povezivanje državnog i korporativnog sektora, ali i povezivanje s drugim gospodarskim subjektima članicama OACM-a.

Vanjskotrgovinska komora BiH, kako je kazao potpredsjednik Ahmet Egrlić, sa zadovoljstvom je  prihvatila da potpiše ovakav memorandum i da uđe u ovako značajan projekat koji nam nudi promociju na globalnom nivou i koji nudi podizanje standarda, najprije ekoloških standarda koji BiH trebaju.

– Danas svjedočimo jednom novom početku saradnje sa globalnom organizacijom koja radi u čitavom svijetu. Mi u BiH sasvim sigurno očekujemo i konkretne efekte kad je u pitanju certificiranje naših rijeka, jezera pa i našeg mora – rekao je Egrlić.

Vanjskotrgovinska komora će, naglasio je, učiniti maksimum da angažira vlasti na svim nivovima, kako lokalnu tako i državnu, da uđu u ovaj jedan značajan projekat i da daju doprinos koji se od njih očekuje.

Memorandumom je istaknuto, između ostalog, da su ekonomski, okolišni i socijalni ciljevi Bosne i Hercegovine: povećanje ekonomskog rasta i nacionalnog BDP-a kroz integraciju OACM SOS CP sistema za zaštitu obnovljivih prirodnih resursa, vodenog i morskog života i očuvanje biodiverziteta,  bolje pozicioniranje, konkurentnost na svjetskom turističkom tržištu, te jačanje korporativnog sektora i omogućavanje bh. kompanijama da uđu na svjetsko tržište za CSMA certificirane proizvode unutar članica OACM konglomerata, kao i smanjenje plastike u vodama, jezerima, rijekama i moru optimizacijom ECR korporativne politike.

Share This