Poslovno povezivanje Bosne i Hercegovine i Sudana

Novoimenovani ambasador Republike Sudan Sudan za Bosnu i Hercegovinu sa sjedištem u Ankari  Nadir Yousif Eltayeb posjetio je Vanjskotrgovinsku/Spoljnotrgovinsku komoru Bosne i Hercegovine i s predsjednikom dr.sc. Vjekoslavom Vukovićem razgovarao o uspostavljanju poslovnih veza dvije zemlje.

Pored razmjene informacija o aktualnim ekonomskim pokazateljima vanjskotrgovinske razmjene, predsjednik i ambasador su razgovarali uspostavljenje suradnje s komorom u Sudanu i potpisivanju međukomorskog sporazuma, te mogućnosti organizacije tematskih forum u Turskoj, obzirom da nije moguće u Sudanu.

Ambasador Eltayeb se zahvalio se na prijemu i ocijenio da je posjeta Vanjskotrgovinskoj komori BiH od izuzetne važnosti jer su biznis i trgovina nezaobilazni u suradnji dvije zemlje, te izrazio mišljenje da je moguće uspostaviti poslovnu suradnju privrednika dvije zemlje, iako je Sudan u proteklih godinu pogođen ratom.

On je informirao predsjednika Vukovića da je poznato da BiH surađuje sa pojedinim zemljama afričkog kontinenta ali sa Sudanom ne, te da je Sudan najbogatiji u poljoprivredi, proizvodnji hrane i građevini. Također, ambasador je kazao da je održao sastanak i s  Sudanacima koji žive i rade u Bosni i Hercegovini i koji su također ukazali na brojne mogućnosti suradnje Sudana i BiH. Istovremeno, ambasador je kazao da će Sudanu, nakon rata, biti potrebna rekonstrukcija i izrazio nadu da će kompanije iz BiH raditi na projektima rekonstrukcije,  uzimajući u obzir da je za vrijeme bivše Jugoslavije jako puno bh. kompanija poslovalo u Sudanu.

Predsjednik Vuković je stavio na raspolaganje resurse Komore, posebno predstavništvo u Turskoj i konekciju s TOBB-om radi potrebnog povezivanja.