Održana Skupština i tematski okrugli stol Asocijacije industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH

Aktualna problematika u industriji tekstila, odjeće, kože i obuće u Bosni i Hercegovini bila je u fokusu Skupštine Asocijacije industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u BiH i Okruglog stola na temu “Izazovi T.O.K.O. industrije” održanih 1. 7. 2024. godine u prostorijama Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore Bosne i Hercegovine.

Učesnicima događaja, predstavnicima kompanija, institucija i organizacija iz Bosne i Hercegovine, prigodno se obratio predsjednik VTK/STK BiH dr.sc. Vjekoslav Vuković i tom prilikom ukazao na značaj ove industrije u Bosni i Hercegovine, te prezentirao aktivnosti Komore usmjerene na stvaranje povoljnije poslovnog ambijenta i boljih uvjeta za poslovanje bh. kompanija.

Na Skupštini Asocijacije T.O.K.O. su usvojeni Izvještaj o radu,  Plan rada Asocijacije u narednom periodu, te prezentirani osnovni pokazatelji poslovanja ove industrije u 2023. godini, u odnosu na isti period prošle godine, te trendovi u razdoblju I-V mjesec 2024. , u odnosu na isti period 2023. godine.

Tokom prezentacije je istaknuto da je vrijednost izvoza bh. industrije T.O.K.O. u 2023. godini iznosila 1.864.925.173 KM i veća je za 1.68 % u odnosu na 2022. godine, dok je vrijednost uvoza ove industrije u 2023. godini iznosila 2.394.143.843 KM i manja je za 2.45% u odnosu na 2022. godinu.

Istovremeno, tokom pet mjeseci 2024. godine zabilježen je izvoz vrijednosti od 712.244.017 KM i pad izvoza od 12.3 %,  dok je uvoz iznosio 974.647.774 KM i manji je 4.8% u odnosu na isti period 2023. godine. Sagledavanje cjelogodišnjih podataka, kako je napomenuto, od suštinske je važnosti za precizniju analizu, imajući u vidu prethodna iskustva s rezultatima koji su pokazali pozitivne trendove.

U fokusu Skupštine bila je i diskusija o budućim inicijativama tokom koje su  prisutni analizirali rastuće troškove repromaterijala, energenata i izazove nedostatka radne snage. Naglašena je potreba za podrškom institucionalnih mjera koje bi osnažile poslovno okruženje i povećale konkurentnost sektora.

Učesnicima događaja je predstavljena i Strategija razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće u Federaciji Bosne i Hercegovine za period 2024- 2033. godina, a u okviru Okruglog stola „Izazovi T.O.K.O. Industrije”, koji je bio fokusiran na daljnju raspravu i konkretna rješenja za postojeće izazove, upriličena je prezentacija o izmjenama pravila o porijeklu u okviru Revidirane PEM konvencije, te pravila koja će važiti od 1. 1. 2025. godine, koju je održala Elma Demir, predstavnica Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine.