100 najvećih u BiH i regionu: Primjena ESG principa ključna za dugoročni uspjeh

Projekt „100 najvećih u BiH i regionu – ESG impuls 2024“,  koji već 37. godinu organiziraju Poslovne novine, ove godine će održati pod visokim pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denisa Bećirovića. Suorganizator projekta već dugi niz godina je Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, a podršku ove godine dala je i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, te partneri: EuroExpress brza pošta, Porsche BH, Mozaik/ESG Solutions, te mnogi drugi.

U okviru ovogodišnjeg projekta, kako je najavljeno na konferenciji za novinare, održat će se konferencija za biznis lidera koja će u fokus staviti najaktualnije teme pod nazivom “ESG impuls 2024”.

„Na konferenciji pod nazivom ‘ESG Impuls 2024’ očekuje se više od 400 domaćih i regionalnih biznis lidera koji će govoriti o politikama i standardima koje kompanije i investitori koriste kako bi bili u skladu s konceptima održivog razvoja u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja“, kazala je direktorica Projekta Alena Ahmetspahić – Fočo.

Govoreći o značaju ovogodišnje teme, Ahmet Egrlić, potpredsjednik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH rekao je da je poštivanje ESG standarda neminovno i njihovo provođenje zahtijevaju kompanije – kupci bh. proizvoda u EU te da je više od 70 posto našeg izvoza upravo u ove zemlje.

„Njemački zakon o lancima nabavke propisuje ove standarde – ako želite biti dobavljač njemačkih kompanija, između ostalog, morate voditi računa o okolišu i pravima radnika. Novi EU zakon o dobavljačima, koji je nedavno usvojen, oslanja se na njemački zakon i  traži poštivanje ovih principa. BiH ima kompanije, resurse i kadrove koji mogu da se nose sa izazovima i da uspiju. O tome govore i podaci projekta 100 najvećih, jer prihodi ovih kompanija iz godine u godinu rastu i sigurni smo da će naše kompanije odgovoriti i na ove izazove“.

U okviru ovogodišnjeg projekta, kako su kazali organizatori, bit će organizirana poslovna utrka „Garden City Business Run“ koja će se održati 5. jula 2024. godine u okviru Konjic Summer Festa, a svečana dodjela priznanja 26. septembra  2024. godine u hotelu Hills na Ilidži.

Više informacija o Projektu dostupno je ovdje