VTK/STK BiH organizirala edukaciju o alatu za izračunavanje karbonskog otiska

„Prilagođavanje bh. poduzeća za poslovanje u EU- Način upravljanja strategijom koristeći proračune ugljičnog otiska“ naziv je stručnog predavanja koje je Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine organizirala za bh. kompanije koje žele svoje poslovanje uskladiti s novim cirkularnim načinima poslovanja i zelenim proizvodnim procesima.

Sudionicima edukacije se prigodno obratio predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH dr.sc. Vjekoslav Vuković i tom prigodom istaknuo, između ostalog, da Komora preko četiri godine prati problematiku dekarbonizacije, te ralizira niz aktivnosti kako bi pripremila bh. kompanije i olakšala im prelazak na nove poslovne modele.

„Tijela u Bosni i Hercegovini nisu donijela sva potrebna pravila u vezi CBAM-a, zbog čega naše kompanije mogu postati nekonkurentne, a Bosna i Hercegovina bi u naredne dvije do pet godina mogla izgubiti izvoz u zemlje Europske unije vrijedan preko 300 milijuna eura“, podsjetio je predsjednik Vuković.

Predavač na ovoj edukaciji bio je Sandro Zovko, direktor kompanije ZGI d.o.o. Mostar, koji je sudionike detaljnije informirao o alatu za izračunavanje karbonskog otiska koji je primjenjiv u proizvodnim procesima, naročito u pogledu ispunjavanja obaveza koje čekaju bh. kompanije u svjetlu EU zakonodavnih instrumenata, koji će igrati važnu ulogu u budućnosti i za lance vrijednosti iz BiH: trgovanje emisijama (ETS), mehanizam za prilagođavanje granice ugljika (CBAM), te direktive, uredbe i inicijative koje se odnose na provođenje ciljeva Zelenog plana.

Kontinuirana edukacija privrednika je važan preduvjet za postizanje ciljeva koje zahtijevaju novi cirkularni načini poslovanja i zeleni proizvodni proces zbog čega Vanjskotrgovinska komora BiH organizira edukacije o aktualnim temama i s vrhunskim predavačima kako bi bh. kompanijama omogućila kvalitetne edukacije o svim temama vitalnim za njihov prelazak na cirkularne i zelene poslovne modele.