VTK/STK BiH i Grad Čapljina potpisali Memorandum o razumijevanju
Predsjednik Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore komora BiH dr.sc. Vjekoslav Vukovović i dr. Smiljan Vidić, gradonačelnik Grada Čapljina potpisali su Memorandum o razumijevanju kako bi se naglasili zajednički napori u cilju razvoja i promocije Vinske ceste Hercegovine na domaćem i međunarodnom tržištu.
Potpisivanju Memoranduma u Čapljini, koje je upriličeno 16. veljače 2024. godine, ispred Komore nazočili su zamjenik generalnog tajnika Mirko Bošković, direktor Sektora za javna dokumenta Božidar Goluža i asistent predsjednika Anđela Rajič, te Marin Gagro iz Vinarije Domano i Danijela Nogolica iz Ureda odnosa s javnošću Grada Čapljina.
Na sastanku je istaknuta opredijeljenost da svojim radom osiguraju podršku, te pomognu u razvoju i promoviranju Vinske ceste Hercegovine kao destinacije vinskog turizma koja je članica Iter Vitis kulturne rute vina i vinove loze Vijeća Europe.
„Velik dio posla nas čeka i drago nam je da je i grad Čapljina dio ove priče. Vinska cesta Hercegovine pruža priliku da se udružimo i zajedničkim naporima pokažemo svijetu bogatstvo naših vina, gastronomije i jedinstvenog načina života. Kvalitetu definitivno posjedujemo što dokazuje velik broj zlatnih, brončanih i platinastih nagrada koja su naša vina dobila na prestižnim natjecanjima. Također, ovim putem se želim zahvaliti USAID Turizam projektu koji je pružio i pruža veliku podršku za razvoj vinskog turizma u Hercegovini i razvoju VCH što će u konačnici dovesti do većeg broja turista.“ – istaknuo je dr. sc. Vjekoslav Vuković, predsjednik VTK BiH.
Gradonačelnik Čapljine dr. Vidić istaknuo je da će Vinska cesta Hercegovine, kao kulturna ruta koja obuhvaća višestoljetnu tradiciju proizvodnje vina u regiji Hercegovine, doprinijeti ne samo promociji Čapljine, već i prepoznatljivosti proizvoda u zemlji i inozemstvu. Povezivanje ponude autohtonih proizvoda, kreiranje društvenih događaja, stvaranje jedinstvene turističke ponude isticanjem tradicije zasigurno će doprinijeti napretku zajednice i vidljivosti svih proizvođača i pružatelja usluga te im dati dodatan vjetar u leđa za još bolji rad i razvijanje ponude.
Marin Gagro iz Vinarije Domano je istaknulo da većina turista traže jedinstvene i autohtone proizvode s ovog područja. Uz vrhunska vina i pjenušac od žilavke koji je sam po sebi prepoznatljiv i od 100% sorte žilavke, planiraju upotpuniti svoju ponudu u budućnosti sa smještajnim kapacitetima i suvenirima koji su specifični za ovo područje. Cilj je pružiti što više sadržaja turistima kako bi se zadržali što duže u BiH.
Vinska cesta Hercegovine pored vinarija obuhvaća i uključuje i druge proizvođače prehrambenih proizvoda i rukotvorina duž ove ceste, pružatelje smještaja, pružatelje različitih proizvoda i turističkih iskustava i druge relevantne aktere kako bi se pomoću diverzifikacije proizvoda i tržišta, i uz snažan brend koji je privlačan za posjetitelje, povećale poslovne mogućnosti svih uključenih u lanac Vinske ceste Hercegovine, uključujući i one koji su vezani za kulturnu baštinu i nasljeđe, sportsko-rekreativne i avanturističke sadržaje, kao i povijest.
Vinskom cestom Hercegovine rukovodi VTK BiH u suradnji s gradovima/općinama Čapljina, Ljubuški, Čitluk, Mostar, Stolac i Trebinje i uz podršku USAID Projekta za razvoj održivog turizma Bosne i Hercegovine.