Ukrajina

Službeni naziv zemlje: Ukrajina
Položaj: istočna Europa
Glavni grad: Kijev
Političko uređenje: republika (polupredsjednički sustav)
Površina, ukupno: 603.628 km2
Broj stanovnika: 44.134.693
Službeni jezik: ukrajinski
Valuta: ukrajinska grivnja (UAH)

Aktuelni ekonomski pokazatelji:

 

POKAZATELJ1990.2000.2010.2015.2016.2017.2018.2019.2020.
Stanovništvo, ukupno51.891.40049.176.50045.870.74145.154.03645.004.67344.831.135,0044.622.51844.386.20344.134.693
BND, PPP (mlrd. USD)387,69195,87372,63430,17470,96515,90547,72577,91553,51
BND po glavi stanovnika, PPP (USD)7.470,003.980,008.120,0010.040,0011.040,0012.140,0012.960,0013.750,0013.260,00
BDP (mlrd. USD)81,4631,26136,0191,0393,36112,19130,90153,93155,58
BDP po glavi stanovnika (USD)1.569,76635,702.965,142.124,662.187,732.640,683.096,823.662,563.726,93
Rast BDP (godišnji) %-6,355,903,83-9,772,242,473,413,22-4,02
Bilans tekućeg računa (mlrd. USD)..1,34-3,025,04-1,87-3,47-6,43-4,126,22
Bilans tekućeg računa (% BDP)..4,29-2,225,53-2,00-3,10-4,91-2,684,00
Izvoz roba i usluga (% BDP)27,6462,4447,0552,6049,3048,0145,2041,2039,04
Uvoz roba i usluga (% BDP)28,7257,4151,0955,2156,2255,7053,9249,2140,09
Inflacija, potrošačke cijene (godišnja) %..28,209,3748,7013,9114,4410,957,892,73
SDI, neto priljev (mil. USD)..595,006.451,00-369,003.967,003.918,004.576,005.833,00..
Vrijeme potrebno za otvaranje firme (dan)....28,008,006,506,506,506,50..

Izvor:      World Bank (World Development Indicators)

Najznačajniji privredni sektori

Primarni (poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo):
Sekundarni (industrija, uključujući i građevinarstvo):
Tercijarni (usluge):

Glavne grane primarnog sektora: poljoprivreda (ratarstvo – uzgoj žitarica i uljarica, voćarstvo,  duhan), stočarstvo, te šumarstvo.

Glavne grane sekundarnog (industrijskog) sektora: rudarstvo, energetika, metalna industrija, mašinska industrija, drvna industrija i prehrambena industrija.

Glavne grane tercijarnog (uslužnog) sektora: transport, telekomunikacije, financije i osiguranje, građevinske usluge, te trgovina.

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

Izvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupno: 49,39 mlrd. USD.
Glavne grupe proizvoda u ukupnom izvozu Ukrajine: žitarice (19,07 %); željezo i čelik (15,57 %); masti – biljnog i životinjskog porijekla (11,66 %); rude, kamen, pepeo (8,95 %); el.mašine, oprema i njihovi dijelovi (5,16 %); mašine, mehanički uređaji, nuklearni reaktori, bojleri, te njihovi dijelovi (3,88 %); sjeme uljarica i ostale uljarice (3,73 %); ostaci i otpatci prehrambene industrije, gotova stočna hrana (3,19 %), drvo i proizvodi od drveta (2,85 %); te proizvodi od željeza i čelika (1,78 %).

Uvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupno: 53,98 mlrd. USD.
Glavne grupe proizvoda u ukupnom uvozu Ukrajine: mineralna goriva, mineralna ulja i proizvodi njihove destilacije (14,36 %); mašine, mehanički uređaji, nuklearni reaktori, bojleri, te njihovi dijelovi (11,25 %); vozila – osim tračnih (10,2 %); el.mašine i oprema i njihovi dijelovi, ... (9,94 %); farmaceutski proizvodi (4,67 %); plastika i proizvodi od plastike (4,6 %); mješoviti kemijski proizvodi (2,47 %); optički, fotografski, kinematografski, mjerni, precizni uređaji, ... (2,31 %); željezo i čelik (1,93 %); te guma i proizvodi od gume (1,72 %).

Članstvo u međunarodnim organizacijama

Ukrajina je članica mnogobrojnih međunarodnih instutucija / asocijacija / organizacija, a među kojim (nadolje) izdvajamo samo neke:

  • UN;
  • WTO;
  • EBRD;
  • MMF;
  • World Bank;
  • Vijeće Europe;

Više informacija o spomenutim članstvima možete pronaći na linku .

Telefonski kod zemlje: (+380)

Internet domena: .ua

 

Glavni izvozni partneri / 2020/ %
  • Kina
  • Poljska
  • Ruska Federacija
  • Turska
  • Njemačka
  • Indija
  • Italija
  • Holandija
  • Egipat
  • Bjelorusija
  • Ostale zemlje

  Izvor: Intracen.org (Trade Map)

Glavni uvozni partneri / 2020 / %
  • Kina
  • Njemačka
  • Ruska Federacija
  • Poljska
  • SAD
  • Bjelorusija
  • Turska
  • Italija
  • Francuska
  • Mađarska
  • Ostale države

Porezi, carine i dokumenti potrebni za izvozPorezna struktura

Poreska struktura

Standardna stopa PDV-a u Ukrajini iznosi  (20%) i primjenjuje se na sve robe i usluge koje nisu predmet snižene stope PDV – a  (7 %) ili izuzeća od plaćanja PDV – a (0 %).

Snižena stopa PDV – a (7 %) primjenjuje se na lijekove i medicinsku opremu, a nulta stopa PDV – a primjenjuje se na izvoz i re – eksport.

Carinska stopa za sve proizvode, po MFN-u, iznosi: (6,48 %) u 2019.godini;

Carinska stopa za poljoprivredne proizvode, po MFN-u, iznosi: (13,48 %) u 2019.godini;

Carinska stopa za industrijske proizvode, po MFN-u, iznosi: (4,07 %) u 2019.godini.

 Akcize se plaćaju na alkoholna pića, duhan, duhanske proizvode i cigarete, automobile, motore, naftu, naftna ulja, dizel gorivo, benzin, te električnu energiju.

Izvor:       World Bank (World Development Indicators)

SPORAZUMI

Bosna i Hercegovina je sa Ukrajinom potpisala nekolicinu sporazuma, a isti se mogu naći na web stranici Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine ( LINK ).

U vezi gore spomenutog izdvajamo Odluku o ratifikaciji Sporazuma o unapređenju i zaštiti investicija, te Trgovinski sporazum između Bosne i Hercegovine i Ukrajine.

Vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine sa Ukrajinom

POKAZATELJ2016.2017.2018.2019.2020.
IZVOZ (KM)13.126.814,9116.857.415,2622.248.651,359.570.934,637.816.448,82
UVOZ (KM)18.347.984,6117.871.660,8835.651.725,6020.824.989,4520.960.515,44
OBIM (KM)31.474.799,5234.729.076,1457.900.376,9530.395.924,0828.776.964,26
SALDO (KM)-5.221.169,70-1.014.245,62-13.403.074,25-11.254.054,82-13.144.066,62
POKRIVENOST UVOZA IZVOZOM (%)71,5494,3262,4145,9637,29

Izvor:        Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

Vodećih 10 proizvoda u izvozu Bosne i Hercegovine u Ukrajinu,  2020.godina

TarifaNaziv tarifeUdio proizvoda u ukupnom izvozu Bosne i Hercegovine u Ukrajinu, 2020.godina
3004Lijekovi (izuzev proizvoda iz tar. br. 30.02, …52,21%
2836Karbonati; peroksikarbonati (perkarbonati); …12,08%
1806Čokolada i ostali prehrambeni proizvodi koji …5,78%
7308Konstrukcije (osim montažnih zgrada iz …4,98%
2811Ostale anorganske kiseline i ostali anorganski …3,73%
4804Kraft-papir i karton nepremazani, u rolnama ili …2,10%
6110Džemperi, puloveri, prsluci i slični proizvodi, …1,45%
6204Kostimi, kompleti, jakne, sakoi, haljine, suknje, …1,25%
2842Ostale soli anorganskih kiselina ili …1,21%
2710Naftna ulja i ulja dobivena od bitumenskih …1,19%
Ostali14,04%

Vodećih 10 proizvoda u uvozu Bosne i Hercegovine iz Ukrajine, 2020.godina

TarifaNaziv tarifeUdio proizvoda u ukupnom uvozu Bosne i Hercegovine iz Ukrajine, 2020.godina
0802Ostali orašasti plodovi, svježi ili suhi, …12,10%
4407Drvo obrađeno po dužini piljenjem, glodanj.ili …11,61%
4408Listovi furnira i listovi za sperploce …11,56%
8406Turbine na vodenu i drugu paru: …9,05%
1212Roscici, morske i ostale alge, secerna repa i …7,40%
8418Hladnjaci, zamrzivači i ostali uređaji za …5,68%
3904Polimeri vinil hlorida ili drugih halogeniranih …4,16%
7202Ferolegure: …2,63%
4411Ploče vlaknatice od drva ili ostalih ligninskih …2,59%
4412Šperploče, furnirane ploče i ostali slojeviti …2,23%
Ostali 30,98%

Izvor:      Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTK / STK BIH)

       

Korisne adrese

  • Ministarstvo vanjskih / spoljnih poslova Bosne i Hercegovine (LINK );
  • Ambasada Ukrajine u Bosni i Hercegovini ( INFO );
  • Ministarstvo vanjske / spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine (LINK );
  • FIPA ( LINK );
  • Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine ( LINK ).

Pitajte nas

Ukoliko Vam trebaju specifične informacije o određenom sektoru privrede u _________, molimo Vas da se obratite BHEPA osoblju zaduzenom za tu oblast (vidi kontakt informacije)”

    Pogledajte promo video o BiH privredi
    bhprivreda
    Kako Vam možemo pomoci?

    Kontaktirajte nas ako imate bilo kakvih pitanja.

    • Kompanije iz BiH izlažu na sajmu A+A 2021, 26-29.10.2021, Dusseldorf, Njemačka

      Vanjskotrgovinska/Spoljnorgovinska komora Bosne i Hercegovine u saradnji sa švicarskim programom za promociju uvoza SIPPO, po prvi put organizuje zajednički nastup bh. kompanija na Međunarodnom sajmu za sigurnost, bezbjednost, zaštitu zdravlja i zaštitu na radu A+A 2021, koji se održava u periodu od 26-29.10.2021. u gardu Dusseldorf, Njemačka. Bh. firme nastupit će na štandu u Hali

      2021-10-26
    • Bosanskohercegovačke kompanije na sajmu ANUGA (FINE FOOD) u Kelnu

      Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine organizovala je izlaganje kompanija iz Bosne i Hercegovine na ANUGA (FINE FOOD), koje se održava u Kelnu – Njemačka, u periodu od 09.10.2021. – 13.10.2021.godine. Spomenutom prilikom, posjetiocima su u ponudi različiti proizvodi / usluge prijavljenih kompanija – izlagača na ANUGA (FINE FOOD), a od kojih izdvajamo nekolicinu

      2021-10-11
    • Poziv za učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021

      Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, kao članica Evropske preduzetničke mreže (www.een.ba) Vas poziva da uzmete učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021 https://torino-fashion-match-2021.b2match.io/, koji će se održati od 15 . do 21. novembra 2021. godine, a koji uključuje online sastanke, sticanje znanja i ostvarivanje poslovnih kontakata u modnoj industriji, te okuplja kompanije, kupce, dobavljače, stručnjake

      2021-08-31
    • Organski krevet firme MALAK JANJ promoviran u brošuri imm cologne

      U susret narednom sajmu namještaja imm cologne 2022 koji će se održati od 17. do 23. januara/ siječnja 2022. godine u Kelnu, sajam nam nudi informacije o trendovima u industriji interijera koji će vladati scenom u budućnosti. Posljednje online izdanje brošure imm cologne ”trend.briefing”, posvećeno je trendovima u uređenju spavaćih soba i inovativnim proizvodima za

      2021-07-05