U Banja Luci održana konferencija „Digitalna transformacija u BiH“

 

 

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u saradnji sa Granskim udruženjem za ICT u Privrednoj komori Republike Srpske, a u okviru projekta „Digitalna transformacija“, koji je financijski podržan sredstvima Bugarske razvojne pomoći, organizirala je 08.07.2021. godine u Hotelu Jelena u Banja Luci konferenciju „Digitalna transformacija u Bosni i Hercegovini“.

Moderator skupa, koji je okupio predstavnike kompanija, institucija i organizacija, bio je g. Slobodan Dragičević, sekretar Granskog udruženja za ICT u Privrednoj komori Republike Srpske, koji je u uvodnom obraćanju naglasio dvostruki značaj ove konferencije.

Jedan se odnosi, kako je kazao Dragičević, na upoznavanje učesnika konferencije u rad komorskog sistema u BiH u oblasti digitalne transformacije kao i u aktuelna dešavanja u vezi sa projektima koje komore realizuju za potrebe svih sektora privrede, kao što je i sam projekat „Digitalna transformacija“. Drugi je taj što će imati priliku da vide funkcionalnost konkretnih digitalnih rešenja koja su realizovana u obliku platformi kao besplatan alat za privredna društva.

-Naša privredna društva većinom nisu digitalizovala svoje poslovne i proizvodne procese tako da je naša uloga u tim procesima bitna i efikasna. Digitalizacija zahtijeva značajna ali svrsishodna finansijska sredstva kako bi se ovi procesi pokrenuli pa u našim ralizacijama i partnerskim odnosima sa Vladom projektujemo i podsticajna sredstva za ove potrebe- kazao je Dragičević i dodao da komorski sistem ima značajnu ulogu i u međunarodnim poslovnim relacijama kroz povezivanje privrednika na regionalnim i svjetskim – globalnim tržištima.
– U realizaciji smo novih platformi koje će na drugačiji način vršiti povezivanje privrednika i tržišta te dati bolju efikasnost u B2B poslovnim komunikacijama- pojasnio je Dragičević.

U obraćanju prisutnim g. Nihad Bajramović, zamjenik generalnog sekretara VTK/STK BiH je naglasio opredijeljenost komorskog sistema pravcima razvoja moderne ekonomije i neophodnost digitalne transformacije. On je istaknuo da osnov za realizaciju digitalizacije u Bosni i Hercegovini, s ciljem unapređenja poslovanja i jačanja konkurentske prednosti bh. kompanija na domaćem i inostrastranom tržištu, postoji u 13 ekspertskih studija iz Edicije „Digitalna transformacija BiH“ u izdanju VTK/STK BiH, u kojima je data analiza postojećeg stanja i smjernice za prevazilaženje digitalnog raskoraka s pregledom rješenja u EU i svijetu.

Podršku aktivnostima VTK/STK BiH i samom značaju procesa digitalne transformacije u Bosni i Hercegovini, koji je podržala Vlada Bugarske, iskazala je u emitovanoj video poruci i NJ.E. Avgustina Cvetkova – Karabaševa, ambasadorica Republike Bugarske u BiH.

Nakon uvodnih obraćanja upriličene su dvije prezentacije na teme „Platforma ShareIT – berza roba i usluga Privredne komore Republike Srpske (PKRS) – www.business-rs.ba kao i „Značaj digitalne transformacije za privredu BiH“ . Izlaganja o značaju digitalne transformacije, s fokusom na značaj za kompanije i privredu u cjelini, održao je g. Haris Hadžialić, ekspert za digitalizaciju.

Učesnici konferencije su iskazali svoje zadovoljstvo sa prezentacijama studija i konkretnih projekata digitalne transformacije, naglasivši da su uvidjeli da konačna rešenja imaju svoju višestruku primjenu al i i korist za privredu u Bosni i Hercegovini.

[wds id=”18”]

Share This