Udruženje međunarodnih cestovnih prijevoznika tereta

Udruženje međunarodnih cestovnih prijevoznika tereta Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine osnovano je 31.10.2002., sa osnovnim ciljem i zadatkom, da zastupa interese svih svojih članova u zemlji i inostranstvu.

Članovi ovog Udruženja su svi prijevoznici (pravna i fizička lica) u Bosni i Hercegovini, registrirani za međunarodni cestovni prijevoz tereta, a na osnovu Zakona o Vanjskotrgovinskoj komori Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, broj 30/01).

Udruženje međunarodnih cestovnih prijevoznika tereta Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine je član Međunarodne unije cestovnog transporta (IRU), kao pravni sljedbenik Udruženja za transport i komunikacije Privredne komore Bosne i Hercegovine, što je potvrđeno i odlukom Generalne skupštine IRU-a 18.02. 2004..

Nedovoljno uređen ambijent za neometano poslovanje međunarodnih prijevoznika u Bosni i Hercegovini stavlja u prvi plan zadatak ovom Udruženju da djeluje u pravcu poboljšanja postojeće i izgradnje nedostajuće legislative kojom se uređuje transportna djelatnost u Bosni i Hercegovini poštivajući najviše europske i svjetske standarde i tehnologiju, te da osigura jednake uvjete pristupa tržištu za sve domaće prijevoznike, kao i osiguravanje uvjeta svim stranim prijevoznicima u Bosni i Hercegovini identičnim onima kakve imaju naši prijevoznici pri obavljanju transporta u njihovim zemljama.

Način rada, prava i obaveze članova Udruženja uređena su aktima Udruženja, aktima Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, uvažavajući pozitivne zakonske propise.Skupštinu sačinjavaju predstavnici članova Udruženja, poznavatelji problematike međunarodnog cestovnog prijevoza tereta.

Skupština bira predsjednika i dva dopredsjednika iz reda svojih članova. Predsjednik i dopredsjednici, moraju biti birani tako da budu zastupljena sva tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini. Oni ujedno obavljaju funkcije predsjednika i dopredsjednika Odbora Udruženja.
Predsjednik i dopredsjednici Skupštine odnosno Odbora Udruženja međusobno se, po dogovorenom redoslijedu i automatizmu, rotiraju svakih 16 mjeseci.

Skupština Udruženja se može sazvati kao redovna i izvanredna.
Redovna Skupština se održava po potrebi, a najmanje jedanput u godini i ima sljedeće nadležnosti i djelokrug poslova:

  • usvaja Pravilnik o organizaciji i radu Udruženja i Poslovnik o radu Skupštine i Odbora Udruženja,
  • imenuje predsjednika, dva dopredsjednika i članove Odbora,
  • donosi Plan rada,
  • usvaja Izvještaj o radu, te
  • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

Izvanredna Skupština Udruženja se saziva u slučaju izvanrednih okolnosti, kada su u pitanju opći interesi ili uvjeti poslovanja.

Odbor Udruženja ima 9 (devet) članova uključujući predsjednika i dva dopredsjednika. Mandat članova Odbora je četiri (4) godine, sa mogućnošću produženja za naredni mandat ukoliko se na Skupštini donese takva odluka.
Odbor Udruženja ima sljedeće nadležnosti i djelokrug poslova :

  • priprema i predlaže pravilnike i pravila iz djelokruga Udruženja,
  • utvrđuje prijedloge za imenovanje predsjednika, dva dopredsjednika Skupštine i članove Odbora Udruženja,
  • priprema i predlaže Plan rada Udruženja,
  • priprema i predlaže Izvještaj o radu,
  • priprema i predlaže nacrte dokumenata koja usvaja Upravni odbor VTK BiH iz oblasti međunarodnog cestovnog prijevoza tereta,
  • predlaže predstavnike Udruženja u radna i druga tijela VTK BiH, mješovite državne delegacije i komisije, projektne i ekspertne grupe,
  • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

ODBOR UDRUŽENJA MEĐUNARODNIH CESTOVNIH PRIJEVOZNIKA TERETA VANJSKOTRGOVINSKE KOMORE BOSNE I HERCEGOVINE (AIRH)

voznika u međunarodnom i međuentitetskom cestovnom prijevozu putnika

Članovi se organiziraju u Udruženje da bi putem VTK usklađivali, štitili i promovirali svoje posebne i pojedinačne interese sa zajedničkim interesima ostalih članova Udruženja i sa općim interesima privrede na jedinstvenom tržištu i privrednom prostoru u BiH i u inostranstvu. Članovi Udruženja plaćaju Vanjskotrgovinskoj komori BiH članarinu po kriterijima i u iznosu koje odredi Skupština Vanjskotrgovinske komore BiH.

Osnovni principi organizacije i rada Udruženja su:

  • orijentacija prema potrebama i interesima članova,
  • aktivna poslovna komunikacija sa članovima,
  • aktivna suradnja sa ostalim dijelovima komorskog sistema BiH,
  • aktivna suradnja sa udruženjima transporta/saobraćaja i veza Privredne komore FBiH, Privredne komore RS i Privredne komore Brčko Distrikta BiH,
  • komunikacija i suradnja s nadležnim državnim tijelima i institucijama,
  • usklađivanje i predstavljanje strukovnih i poslovnih interesa članova,
  • praćenje stanja i unapređenja rada i poslovanja članova,
  • aktivno učešće u pripremi zakonskih i podzakonskih akata i mjera ekonomske politike,
  • suradnja sa sličnim organizacijama i institucijama u inostranstvu,
  • suradnja sa ostalim udruženjima organiziranim u okviru VTK BiH, ostalim članovima VTK BiH, kao i organima i tijelima VTK BiH,
  • ravnopravno odlučivanje, i javnost.

Članovi organizirani u Udruženje upravljaju radom i poslovima Udruženja putem Skupštine, Odbora, grupacija, komisija i drugih oblika organiziranja u Udruženju.

Skupštinu čine predstavnici članova Udruženja, poznavaoci problematike međunarodnog odnosno međuentitetskog cestovnog prijevoza putnika.

Svako pravno lice, član Udruženja ima pravo delegirati u Skupštinu po jednog predstavnika. Odgovarajuće entitetske, regionalne i kantonalne/županijske strukovne asocijacije čiji su članovi fizička lica, čija je osnovna djelatnost međunarodni i/ili međuentitetski prevoz putnika, imaju pravo delegirati u Skupštinu Udruženja po jednog predstavnika. Jedan predstavnik može predstavljati samo jednog člana Udruženja.

Skupština se održava po potrebi, a najmanje jednom godišnje i ima slijedeće nadležnosti i djelokrug poslova:

  • usvaja Pravilnik o organizaciji i radu Udruženja i Poslovnik o radu Skupštine i Odbora Udruženja,
  • imenuje predsjednika, dva dopredsjednika i članove Odbora,
  • donosi plan rada Udruženja,
  • usvaja Izvještaj o radu Udruženja,
  • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

Skupština bira predsjednika i dva dopredsjednika iz reda svojih članova. Predsjednik i dopredsjednici moraju biti birani tako da budu zastupljena sva tri konstitutivna naroda BiH. Predsjednik i dopredsjednici Skupštine ujedno obavljaju funkcije predsjednika i dopredsjednika Odbora Udruženja.

Skupština može punovažno raditi, donositi odluke, zaključke, stavove i sl. ako je prisutno najmanje 20 predstavnika članica Udruženja. Usvojenim se smatraju odluke Skupštine, zaključci, stavovi, prijedlozi i sl. za koje glasa 2/3 prisutnih predstavnika članica Udruženja.

Odbor Udruženja ima 9 (devet) članova uključujući predsjednika i dva dopredsjednika. Sastav članova Odbora Udruženja treba da odgovara jednako-pravnoj zastupljenosti sva tri konstitutivna naroda u BiH.

U Odbor Udruženja se biraju predstavnici članica Udruženja koje uredno izvršavaju obaveze iz Statuta Vanjskotrgovinske komore BiH i ovog Pravilnika, uključujući i uplatu članarine.

Mandat članova Odbora je četiri (4) godine sa mogućnošću produženja za naredni mandat, ukoliko se na Skupštini donese takva odluka.

Odbor Udruženja ima slijedeće nadležnosti i djelokrug poslova:

  • priprema i predlaže pravilnike i druge akte iz djelokruga rada Udruženja,
  • utvrđuje prijedloge za imenovanje predsjednika, dva dopredsjednika Skupštine i članove Odbora Udruženja,
  • priprema i predlaže Plan rada Udruženja,
  • priprema i predlaže Izvještaj o radu,
  • priprema i predlaže nacrte – prijedloge dokumenata koja usvaja Upravni odbor VTK BiH iz oblasti međunarodnog cestovnog prijevoza putnika,
  • predlaže predstavnike Udruženja u radna i druga tijela VTK BiH, mješovite državne delegacije i komisije, projektne i ekspertne grupe,
  • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

Sjedište Udruženja prevoznika u međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu putnika Spoljnotrgovinske/Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine je u ulici Branislava Đurđeva 10, 71000 Sarajevo ( tel: +387 33 56 61 72; faks +387 33 56 61 76, e-mail:[email protected]).

ČLANOVI ODBORA UDRUŽENJA

Udruženje međunarodnih špeditera

U Sarajevu je, u okviru Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, 26.11.2002. godine osnovano Udruženje međunarodnih špeditera. Udruženje je krovna asocijacija ove vrste u Bosni i Hercegovini, a njeni osnovni zadaci su: organiziranje, unapređenje i promocija interesa međunarodnih špeditera, zastupanje njihovih interesa pred domaćim i međunarodnim organizacijama i asocijacijama, te povezivanje i uključivanje špeditera u međunarodne asocijacije.

Ovom prilikom Skupština Udruženja je usvojila sljedeće akte:
1. Pravilnik o organizaciji i radu Udruženja,
2. Poslovnik o radu Skupštine Udruženja i
3. Poslovnik o radu Odbora Udruženja.

Sjedište Udruženja međunarodnih špeditera Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine je u ulici Branislava Đurđeva 10, 71000 Sarajevo ( tel: +387 33 56 61 74; faks +387 33 56 61 76, e-mail:[email protected]).

Skupštinu sačinjavaju predstavnici članova Udruženja, poznavatelji problematike međunarodne špedicije.
Skupština bira predsjednika i dva dopredsjednika iz reda svojih članova.

Predsjednik i dopredsjednici moraju biti birani tako da budu zastupljena sva tri konstitutivna naroda BiH. Oni ujedno obavljaju funkcije predsjednika i dopredsjednika Odbora Udruženja.
Predsjednik i dopredsjednici Skupštine odnosno Odbora Udruženja međusobno se, po dogovorenom redoslijedu i automatizmu, rotiraju svakih 16 mjeseci.

Skupština Udruženja se može sazvati kao redovna i izvanredna.
Redovna Skupština se održava po potrebi, a najmanje jedanput u godini i ima sljedeće nadležnosti i djelokrug poslova:

  • usvaja Pravilnik o organizaciji i radu Udruženja i Poslovnik o radu Skupštine i Odbora Udruženja,
  • imenuje predsjednika, dva dopredsjednika i članove Odbora,
  • donosi Plan rada,
  • usvaja Izvještaj o radu,
  • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

Izvanredna Skupština Udruženja se saziva u slučaju izvanrednih okolnosti, kada su u pitanju opći interesi ili uvjeti poslovanja.Odbor Udruženja ima 9 (devet) članova uključujući predsjednika i dva dopredsjednika. Mandat članova Odbora je četiri (4) godine sa mogućnošću produženja za naredni mandat ukoliko se na Skupštini donese takva odluka.

Odbor Udruženja ima sljedeće nadležnosti i djelokrug poslova :

  • priprema i predlaže pravilnike i pravila iz djelokruga Udruženja,
  • utvrđuje prijedloge za imenovanje predsjednika, dva dopredsjednika Skupštine i članove Odbora Udruženja,
  • priprema i predlaže Plan rada Udruženja,
  • priprema i predlaže Izvještaj o radu,
  • priprema i predlaže nacrte dokumenata koja usvaja Upravni odbor VTK BiH iz oblasti međunarodne špedicije,
  • predlaže predstavnike Udruženja u radna i druga tijela VTK BiH, mješovite državne delegacije i komisije, projektne i ekspertne grupe,
  • raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Udruženja.

https://komorabih.ba/wp-content/uploads/2019/01/spediteri_adresar_april_10.pdf

https://komorabih.ba/wp-content/uploads/2019/01/akti_o_radu_udruzenja_UMS.pdf

https://komorabih.ba/wp-content/uploads/2019/06/clanovi_odbora_UMS.pdf

IKT Asocijacija

IKT Asocijacija je oblik interesnog organizovanja izvozno orjentisanih preduzeća, članica Spoljnotrgovinske/Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine čija je osnovna djelatnost po SKD klasifikaciji slijedeća:
• Područje C-26-Proizvodnja računala te elektroničkih i optičkih proizvoda,
• C-27-Proizvodnja električne opreme
• Područje G-46-Trgovina na veliko, osim motornim vozilima i motociklima,
• G-47-Trgovina na malo, osim motornim vozilima i motociklima,
• Područje J-58-Izdavačke djelatnosti,
• 62-Računarsko programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima,
• 63-Informacijske uslužne djelatnosti,
• 61-Telekomunikacije,
• 60-Emitovanje radijskog i televizijskog programa,
• Područje N-77-Iznajmljivanje i davanje u zakup uredskih strojeva, opreme,
• Područje s-95-Popravak računara i predmeta za ličnu upotrebu i domaćinstvo,

Skupština je najviši organ upravljanja IKT Asocijacijom.Skupština IKT Asocijacije, na koju se pozivaju svi njeni članovi, sastaje se po potrebi, a u okviru svoje nadležnosti:
• Donosi pravilnik o organizaciji i radu Asocijacije,
• Bira predsjednika i dva potpredsjednika Skupštine,
• Bira Odbor Asocijacije i članove Odbora,
• Usvaja program rada i izvještaj o radu Asocijacije,
• Utvrđuje i dogovara aktivnosti Asocijacije,
• Raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Asocijacije.

IKT Asocijacija ima Odbor koji je operativno-izvršno tijelo Asocijacije čije su nadležnosti :
• Priprema i predlaže pravila iz djelokruga rada Asocijacije,
• Priprema i predlaže aktivnosti, odnosno plan rada Asocijacije,
• Priprema i predlaže izvještaj o radu,
• Priprema i predlaže nacrte – prijedloge dokumenata koje usvajaju organi Komore,
• Predlaže, prema potrebi, predstavnike Asocijacije u radna i druga tijela Komore, mješovite državne
delegacije i komisije, projektne i ekspertne grupe,
• Raspravlja i donosi zaključke i preporuke o temama koje su od interesa za članove Asocijacije,
• Donosi Poslovnik o svome radu,
• Bira članove radnih ekspertnih grupa (radne grupe, komisije,sekcije…).

Odbor prema potrebi, za rješavanje stručne, pravne, tehničke ili neke druge specifične, odnosno sektorske problematike, obrazuje stalne ili povremene radne, odnosno ekspertne grupe. Asocijacija ima predsjednika i dva podpredsjednika, koji su ujedno i predsjednici i potpredsjednici Odbora.
Stručne poslove za Asocijaciju obavlja stručni sekretar Asocijacije.

Kontakt : Siniša sarić, sekretar Asocijacije,
Tel: +387 51 227 680 ,
mail:[email protected]

Share This