
Utjecaj koronavirusa na ekonomiju Bosne i Hercegovine, odnosno koliki je iznos direktnih i indirektnih šteta, posebno kada je u pitanju poslovanje kompanija, još se sa sigurnošću ne zna precizno, ali prema preliminarnim pokazateljima zasigurno je da će pojedine industrije, kao što su turizam, transport i prerađivačka industrija, zabilježiti lošije poslovne rezultate u odnosu na isti period prethodne godine.
Bosna i Hercegovina je u prvom kvartalu 2020. godine ostvarila izvoz u vrijednosti od 2.708.640.000KM. Izvoz je manji za 5,23% u odnosu na isti period prethodne godine.
Uvoz u Bosnu i Hercegovinu u prvom kvartalu 2020. godine iznosi 4.365.312.000 KM, što je manje za 7,23% u odnosu na isti period prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 62 % što je više za 2,16% u odnosu na prvi kvartal 2019. godine.
Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene je smanjen za 6,67% i iznosi 7.073.953.000 KM.
Više informacija o trendovima koji su obilježili prvi kvartal 2020. godine u priloženim analizama Vanjskotrgovinske/Spoljnotrgovinske komore BiH.
Vanjskotrgovinska razmjena BiH sa svijetom u prvom kvartalu 2020. godine
Analize VTK/STK BiH o uticaju pandemije na vanjskotrgovinsku razmjenu u pojedinim sektorima privrede
Kako bi dobili preciznije podatke i na dnevnoj bazi pratili što se dešava na tržištu, Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora BiH je na web stranici objavila upitnik o poteškoćama u poslovanju uzrokovanim širenjem koronavirusa i upitnik o stanju sirovina/repromaterijala u kompanijama u Bosni i Hercegovini i iste distribuirala na adrese određenom broju kompanija.
Prema analizi upitnika pristiglih do 13.04.2020. godine, upitnik o poteškoćama o poslovanju dostavilo je 410 kompanija, većinom iz prerađivačke industrije, a 92% je kazalo da osjeća posljedice, dok 71% osjeća posljedice i kod izvoza i kod uvoza.
U anketi o stanju sirovina/repromaterijala u kompanijama, u kojoj je učestvovala 261 kompanija, najveći broj kompanija je naveo da ima zalihu sirovina/repromaterijala za jedan mjesec.
Takođe, najveći broj kompanija je naveo da proizvodi finalne proizvode, a sirovine uvozi direkno od dobavljača iz inostranstva, a među tri vodeće zemlje uvoza sirovine/repromaterijala su Italija, Njemačka i Austrija.
Više informacija- Analize upitnika VTK/STK BiH- Poteškoće u poslovanju kompanija i stanje sirovina/ repromaterijala
Komora će sve nove informacije objaviti na web stranici i molimo privrednike da ispune Upitnik i dostave svoje komentare i primjedbe kako bismo zajednički dali doprinos praćenju ove situacije i svi se između sebe adekvatno informirali.
Odgode i otkazivanja događanja
Predsjednik VTK BiH Vjekoslav Vuković za N1 o poteškoćama u poslovanju zbog koronavirusa
-
Predstavnici VTK/STK BiH i Privredne komore Srbije razgovarali o unaprjeđenju suradnje u oblasti izdavanja javnih dokumenata
U posjeti Vanjskotrgovinskoj/Spoljnotrgovinskoj komori BiH boravili su predstavnici Privredne komore Srbije, odnosno rukovodioc Službe za izdavanje dokumenata i isprava za međunarodno poslovanje Aleksandra Skendžić te viši savjetnik u ovoj Službi Zorica Trajković. Tijekom sastanka sa zamjenikom generalnog tajnika VTK/STK BiH Mirkom Boškovićem i direktorom Sektora za javna dokumenta VTK/STK BiH Božidarom Golužom razgovarano je o
2023-03-30 -
Održana 10. sjednica Odbora Udruženja u međunarodnom i međuentiteskom cestovnom prijevozu putnika
U Vanjskotrgovinskoj/Spoljnotrgovinskoj komori BiH (VTK/STK BiH) održana je 10. sjednica Odbora Udruženja međunarodnih i međuentitetskih prevoznika putnika, na kojoj su pored članova Odbora prisustvovali i predstavnici Ministarstva komunikacija i transporta BiH, Federalnog ministarstva prometa i komunikacija BiH, Privredne/Gospodarske komore Federacije BiH i predstavnik Vlade Brčko Distrikta BiH. Na sjednici su razmatrani aktuelno stanje i problematika
2023-03-29 -
Proizvođači meda traže pooštravanje kriterija za kontrolu meda
Vanjskotrgovinska/ Spoljnotrgovinska komora BiH organizirala je okrugli stol o temi „Kontrola kvaliteta meda na tržištu BiH i važeća zakonska regulativa“ na kojem je razgovarano o bh. pčelarstvu s osvrtom na kontrolu kvaliteta meda, zakonsku regulativu u ovoj oblasti i zaštitu domaće proizvodnje. Zaključeno je da nadležne institucije trebaju pooštriti kriterije kontroliranja i uklanjanja s tržišta
2023-03-28