Najveći problem u sistemu javnih nabavki „profesionalni žalitelji“

 

 

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine organizirala je niz seminara o temi „Kako do ugovora u javnim nabavkama“ u Sarajevu, Banjoj Luci, Tešnju i Bihaću. Predavač na seminaru je bio prof.dr. Nermin Lapandić.

Prema posljednjem izvještaju Agencije za javne nabavke putem Portala javnih nabavki dodijeljeni su ugovori u iznosu 4,4 milijarde KM, što javne nabavke stavlja u poseban fokus i centar interesovanja. U posljednjih dvadeset godina, koliko su javne nabavke formalno prisutne na ovim prostorima, potreba za kontinuiranom edukacijom je neupitna, stoga je cilj seminara  bio  profesionalno osposobljavanje polaznika za samostalan rad na poslovima javnih nabavki, kako za ugovorne organe tako i za ponuđače. Edukacija je koncipirana na način da, osim teorijskih predavanja, sadrži i niz primjera iz prakse koji su prezentirani učesnicima. Na seminarima su obrađene teme: osnove sistema javnih nabavki, tenderska dokumentacija i ponuda, žalba i žalbeni postupak  te primjena Zakona kroz rješavanje konkretnih primjera iz prakse.

Također, ovi seminari su bili prilika da predstavnici ugovornih organa i ponuđača ukažu na probleme s kojima se susreću.

”Želim naglasiti, u kontekstu trenutnog Zakona o javnim nabavkama, problematiku “dežurnih žalitelja” odnosno kompanija koje preuzmu tendersku dokumentaciju i pristupe postupku isključivo da bi se žalili na sam postupak javne nabavke, a s ciljem odgađanja nabavke ili popunjavanja vremena, kako bi ometali sam postupak. Zbog navedenog, pojedine firme osnuju potpuno novu firmu, pravno lice koje im služi za podnosenje žalbi”, rekla je direktorica kompanije Koteks d.o.o. Tešanj Adisa Karahodžić.

I Alma Ljubijankić iz kompanije MC STELLA d.o.o. Velika Kladuša, ističe problem „profesionalnih žalitelja“ kao najveći u ovoj oblasti.

“ Ovakve firme bi  trebalo isključiti, na način da ponuđači koji nemaju aktivnu legitimaciju, nemaju pravo žalbe. Generalno, sistem javnih nabavki utiče pozitivno na privredu, jer omogućuje kompanijama da transparentno učestvuju u postupcima i da dobijaju poslove za koje su kadrovski i tehnički osposobljeni, a isključuje nelojalnu konkurenciju koja ne poštuje zakonske procedure i pozitivne zakonske regulative u svakodnevnom poslovanju. Seminar kojem smo prisustvovali u Bihaću bio je koristan za iskusne učesnike, jer je predavač bio blizak primjerima i problemima ponuđača i ugovornih organa iz prakse, ali je također bio koristan i učesnicima koji se prvi put susreću sa ovom oblašću“, istakla je Ljubijankić.

Seminarima su prisustvovali predstavnici ugovornih organa i ponuđača: Medichem d.o.o. Sarajevo, KJKP “Vodovod i Kanalizacija” d.o.o. Sarajevo, nLogic d.o.o, Vatrosistemi d.o.o. Sarajevo, Ured Premijera i Vlade BPK Goražde, Top transport & logistics solutions d.o.o, Ministarstvo za privredu-Direkcija za ceste BPK Goražde, Kantonalna uprava za šumarstvo – Ministarstvo za privredu Bosansko – podrinjski kanton Goražde, Agencija za unapređenje stranih investicija FIPA, Ministarstvo za privredu BPK Goražde, JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo, SIRIUS 2010 d.o.o Banja Luka, Koteks d.o.o. Tešanj, JU OŠ “9.septembar” Medakovo, JU Mješovita srednja škola Tešanj, JU OŠ “Abdulvehab Ilhamija” Kalošević, Agencija za razvoj općine Tešanj- TRA d.o.o., MC-Stella d.o.o. Velika Kladuša, JKP”Komrad” d.o.o. Bihać, ŠPD Unsko-sanske šume d.o.o. Bosanska Krupa, Privredna komora Unsko-sanskog kantona Bihać  i JKP Vodovod d.o.o. Cazin.

 

Share This