Iran

Službeni naziv zemlje: Islamska Republika Iran
Položaj: Zapadna Azija
Glavni grad: Teheran
Službeni jezik: perzijski
Političko uređenje: islamska republika
Površina ukupno: 1.648.195 km2
Stanovništvo: 81.800.269 (*podatak iz 2018.)
Valuta: rial (IRR)

Aktuelni ekonomski pokazatelji:

POKAZATELJ1990.2000.2010.2015.2016.2017.2018.
Stanovništvo, ukupno56.366.217,0065.623.405,0073.762.519,0078.492.215,0079.564.016,0080.673.951,0081.800.269,00
BND, PPP (mlrd.USD)408,22675,841.282,861.043,891.085,841.174,85..
BND po glavi stan., PPP (USD)7.240,0010.300,0017.390,0013.300,0013.650,0014.560,00..
BDP (mlrd.USD)124,81109,59487,07385,87418,98454,01
BDP po glavi stan. (USD)2.214,331.670,016.603,214.916,095.265,915.627,75..
Realan rast BDP (% godišnje)13,835,865,80-1,3213,403,76..
Bilans tekućeg računa (mlrd.USD)0,3312,48..........
Bilans tekućeg računa  (% BDP)0,2611,39..........
Izvoz (% BDP)13,2821,4724,4019,7422,4024,94..
Uvoz  (% BDP)23,8019,7919,3719,2720,8123,84..
Inflacija (% promjene)7,6314,4810,0912,487,258,0418,01
SDI (mil.USD)-361,9539,003.648,972.050,003.372,005.019,003.480,33
Vrijeme potrebno za otvaranje firme (dani)....64,5072,5072,5072,5072,50

Najznačajnije industrijske grane

Sektor poljoprivrede
Industrijski sektor
Sektor usluga

Dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Irana, u 2017.godini:

  • Primarni (poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Irana iznosi (9,50%);
  • Sekundarni (industrija uključujući i građevinarstvo): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Irana iznosi (34,91%);
  • Tercijarni (usluge): dodatna vrijednost sektora u strukturi BDP-a Irana iznosi (54,35%).

 Glavne grane primarnog sektora: uzgoj povrća, voća i koštuničavih plodova, stočarstvo, te ribarstvo.

Glavne grane sekundarnog (industrijskog sektora): naftna industrija, kemijska industrija, rudarstvo, industrija građevinskih materijala, metalna industrija, tekstilna industrija, kožarska industrija, prehrambena industrija.

Glavne grane tercijarnog (uslužnog sektora): transport, financije i osiguranje, telekomunikacije i turizam.

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

Izvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupan izvoz Irana, u 2019. godini, iznosio je: 26,99 mlrd.USD (mirror data). Prvih 10 grupa proizvoda, u ukupnom izvozu Irana sa svijetom su: mineralna goriva, ulja i proizvodi njihove destilacije (60,79%); plastika i proizvodi od plastike (11,63%); organske kemikalije (6,09%); rude, kamen i pepeo (4,98%); jestivo voće, korjenje i citrusi (3,1%); željezo i čelik (2,69%); bakar i proizvodi od bakra (2%); soli, sulfati i sl. (1,53%); gnojiva (0,76%); te jestivo povrće i korjenje (0,64%). Ostale grupe proizvoda čine (5,79%).

Uvoz / vrijednost i struktura

0

Ukupan uvoz Irana, u 2019.godini, iznosio je: 27,15 mlrd.USD (mirror data).
Prvih 10 grupa proizvoda, u ukupnom uvozu Irana iz svijeta, su: žitarice (13,23%); mašine, mehanički uređaji, bojleri i njihovi dijelovi (12,97%); električne mašine, oprema i njihovi dijelovi (7,77%); optički, fotografski, kinemetografski i ostali precizni mjerni uređaji (4,94%); organske kemikalije (4,65%); farmaceutski proizvodi (4,18%); sjeme i plodovi uljarica (3,85%); ostatci prehrambene industrije (3,4%); plastika i proizvodi od plastike (3,36%); te životinjske ili biljne jestive masnoće (3,01%). Ostale grupe proizvoda sudjeluju sa (38,64%).

Članstvo u međunarodnim organizacijama

Islamska Republika Iran članica je mnogih multilateralnim organizacija, kao što su: UN, IBRD, ICC, IFAD, IFC, IMF, IDB, WTO, WCO i dr.

 Telefonski kod zemlje: (+98)

Internet domena: .ir

Glavni izvozni partneri / 2018 / %
  • Kina
  • Irak
  • UAE
  • Afganistan
  • Republika Koreja
  • Turska
  • Indija
  • Pakistan
  • Indonezija
  • Oman
  • Ostale zemlje

Pozicija Bosne i Hercegovine u okviru gornje skupine izvoznih zemalja: 124.mjesto.

Pozicija Bosne i Hercegovine u okviru gornje skupine uvoznih zemalja: 272.mjesto.

Izvor: Intracen.org (Trade Map)

Glavni uvozni partneri / 2019 / %
  • Kina
  • UAE
  • Indija
  • Turska
  • Njemačka
  • Švicarska
  • Republika Koreja
  • Ruska Federacija
  • Italija
  • Ujedinjeno Kraljevstvo
  • Ostale države

Porezi, carine i dokumenti potrebni za izvozPorezna struktura

PDV U IRANU

 Standardna stopa PDV-a u Iranu iznosi 9%.

 CARINE I CARINSKA DOKUMENTACIJA

 Prosječna carinska stopa iznosi oko 30%.

Carinske stope se kreću u rangu od 0% na osnovne proizvode do 100% u pojedinim slučajevima.

Uvoz proizvoda koji nisu u skladu sa Halal standardom zabranjen je u IR Iran.

Izvor: World Bank (World Development Indicators)

SPORAZUMI

Prije nezavisnosti Bosne i Hercegovine, FNRJ i SFRJ su sa Iranom (Islamska Republika Iran) zaključile nekolicinu sporazuma, a isti se mogu naći na web stranici Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.

Pregled sporazuma iz gore navedenog perioda, kao i sporazuma u periodu od samostalnosti države možete pogledati OVDJE.

Kada je riječ o bilateralnim sporazumima između Bosne i Hercegovine i IR Iran, a u domenu privrednih odnosa, dvije zemlje su potpisale Sporazum o preferencijalnoj trgovini, kao i Sporazum o recipročnom unapređenju i zaštiti investicija.

Vanjskotrgovinska razmjena Bosne i Hercegovine sa Iranom

KM

 2015.2016.2017.2018.2019.
IZVOZ1.657.925,282.843.217,571.828.208,163.187.266,426.922.737,87
UVOZ1.257.662,591.348.681,024.236.507,076.938.868,409.862.594,11
OBIM2.915.587,874.191.898,596.064.715,2310.126.134,8216.785.331,98
SALDO400.262,691.494.536,55-2.408.298,91-3.751.601,98-2.939.856,24
POKRIVENOST131,83%210,81%43,15%45,93%70,19%

Izvoz Bosne i Hercegovine po proizvodima u Iran, 2019.godine 

TarifaNaziv TarifeUdio pojedinih proizvoda u ukupnom izvozu BIH u IR Iran, 2019.
8537Table, ploce, pultovi, stolovi, ormari i dr.19,41%
9405Lampe i druga svjetleca tijela, ukljucujuci reflektore10,36%
8517Elektricni aparati za žičnu telefoniju i telegrafi9,34%
8413Pumpe za tečnosti, pa i sa mjernim uređajima9,14%
7610Konstrukcije od aluminija8,82%
8536Električni aparati za uključivanje i isključivanje4,78%
8471Mašine za automatsku obradu podataka i njihove jedinice4,25%
7308Konstrukcije3,92%
2830Sulfidi; polisulfidi, hemijski određeni ili neodređeni3,32%
9030Osciloskopi, spektralni analizatori i ostali instrumenti3,04%

 *Ostali proizvodi u ukupnom izvozu Bosne i Hercegovine u Iran sudjeluju sa (23,62%).

 Uvoz Bosne i Hercegovine po proizvodima iz Irana, 2019.godine


*Ostali proizvodi u ukupnom uvozu Bosne i Hercegovine iz Irana sudjeluju sa (0,39%).

 Izvor: Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine

Korisne adrese

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine;

Ambasada Islamske Republike Iran u Bosni i Hercegovini;

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine;

Agencija za promociju stranih ulaganja Bosne i Hercegovine;

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine

 

Pitajte nas

Ukoliko Vam trebaju specifične informacije o određenom sektoru privrede u _________, molimo Vas da se obratite BHEPA osoblju zaduzenom za tu oblast (vidi kontakt informacije)”

Pogledajte promo video o BiH privredi
bhprivreda
Kako Vam možemo pomoci?

Kontaktirajte nas ako imate bilo kakvih pitanja.

  • Poziv za učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021

    Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine, kao članica Evropske preduzetničke mreže (www.een.ba) Vas poziva da uzmete učešće na događaju TORINO FASHION MATCH 2021 https://torino-fashion-match-2021.b2match.io/, koji će se održati od 15 . do 21. novembra 2021. godine, a koji uključuje online sastanke, sticanje znanja i ostvarivanje poslovnih kontakata u modnoj industriji, te okuplja kompanije, kupce, dobavljače, stručnjake

    2021-08-31
  • Organski krevet firme MALAK JANJ promoviran u brošuri imm cologne

    U susret narednom sajmu namještaja imm cologne 2022 koji će se održati od 17. do 23. januara/ siječnja 2022. godine u Kelnu, sajam nam nudi informacije o trendovima u industriji interijera koji će vladati scenom u budućnosti. Posljednje online izdanje brošure imm cologne ”trend.briefing”, posvećeno je trendovima u uređenju spavaćih soba i inovativnim proizvodima za

    2021-07-05
  • Održan pripremni sastanak izlagača za sajam Imm 2022

    Nakon godinu dana pauze uzrokovane pandemijom, Vanjskotrgovinska/ Spoljnotrgovinske komora Bosne i Hercegovine nastavlja sa aktivnostima podrške bh. kompanijama za izlaganje na Međunarodnom sajmu namještaja i interijera Imm 2022 u Kelnu, Njemačka. U tom smislu, izvršena je prijava prostora i završen proces poziva i selekcije izlagača za grupni štand Bosne i Hercegovine na ovom sajmu koji

    2021-07-01
  • Online konferencija “Unapređenje konkurentnosti drvne industrije i …

    USAID Regionalni projekat za ekonomski razvoj, upravljanje i rast preduzeća (EDGE project), u okviru komponente ‘Wood and Furniture Activity’ organizira Online konferenciju pod nazivom “Unapređenje konkurentnosti drvne industrije i industrije namještaja u zemljama Zapadnog Balkana putem digitalizacije” koja će se održati putem Zoom platforme u četvrtak, 6. maja 2021. godine, od 10:30-12:00 sati. Događaj će

    2021-04-30