Grupacija turizma

 

 

O turizmu

Iako pokriva površinu od svega 50 000 km2, Bosna i Hercegovina raspolaže velikim i specifičnim turističkim potencijalima koji je izdvajaju od vrlo bogatih turističkih ponuda u regionu. Ovdje će svaki putnik pronaći nešto za sebe, bilo da je riječ o zimskom, ljetnom, banjskom, avanturističkom ili vjerskom turizmu, a nezaboravne priče su ono što će ponijeti sa sobom.

Priroda je Bosnu i Hercegovinu obdarila visokim planinskim masivima Dinarskog lanca u središnjem dijelu, koji se pružaju paralelno sa mirnim i toplim Jadranskim morem. Južni region Bosne i Hercegovine je ogoljen i brdovit, a poseban dah živosti mu daje zelena ljepotica – Neretva. Nasuprot tome je sjeverna regija prekrivena gustim šumama, dolinama i mrežom riječnih tokova Une, Vrbasa, Drine i Bosne.

Zbog svog pretežno planinskog reljefa, Bosna i Hercegovina obiluje atraktivnim planinskim i zimskim centrima. Najistaknutiji zimski centri su Jahorina, Bjelašnica, Igman, Vlašić, Kupres i Blidinje koji kvalitetom ponude i skijaške infrastrukture nimalo ne zaostaju za zemljama poput Slovenije, Austrije ili Italije. Mnogi od ovih vrhova i staza su ostali ovjenčani i danas slavom iz 1984. kada su održane XIV Zimske olimpijske igre.

No, pored olimpijske slave, BiH danas je poznata i po visokoj ocjeni kvalitete hotelskog smještaja, što je pozicionira na sami vrh ljestvice kvalitete hotelskog smještaja u Europi. 20 km Jadranske obale bi se moglo nazvati izuzetno skromnim izlazom na more, ali ipak sasvim dovoljnim za razvoj morskog turizma, skoncentriranog oko grada Neuma.

Uz raznovrsnu i kvalitetnu ponudu hotelskog smještaja Neum se može pohvaliti i sa više od 250 sunčanih dana u godini. Njegov geografski položaj turistima nudi uz uživanje u suncu i moru, odličnu bazu za izletnički turizam, jer svjetski poznate destinacije poput Dubrovnika, Mostara ili Međugorja nalaze se na svega 70-ak kilometara od Neuma.

Etnička i vjerska raznolikost naroda Bosne i Hercegovine, stvorila je i niz svjetski poznatih lokacija vjerskog turizma.

Najatraktivnija destinacija ove vrste svakako je Međugorje, gdje se prema vjerovanju 1981. godine djeci ukazala Blažena Djevica Marija.

Tu je neizostavno i Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine, u kojem se u laganoj šetnji od 10 minuta mogu obići veoma značajni vjerski objekti kao što su katolička katedrala Srca Isusova, Gazi Husref-begova džamija, pravoslavna Saborna crkva, te Stara sinagoga Il Kal Vježu, što ovaj gradi čini europskim Jeruzalemom.

No, ne završava sve u Međugorju i Sarajevu. Tu, zapravo, priča samo počinje, nastavljajući se i kroz Manastire Žitomislići i Tvrdoš, Kraljevu Sutjesku, Humac kod Ljubuškog, te nezaobilazne ljepote grada Mostara koje su uvrštene pod zaštitu UNESCO-a.

Voda, kao jedno od najvrjednijih bogatstava, ne čini samo ovu zemlju lijepom, već joj daruje i  veliki broj ljekovitih termalnih i termo mineralnih izvora.

Nakon prepoznavanja učinkovitosti ove vrste voda na prostoru Bosne i Hercegovine počelo se sa izgradnjom banjskih kompleksa, kojih trenutno ima 15, a nude ugodnu turističku relaksaciju svojim posjetiteljima.

Ali ovdje voda nije samo ljekovita. Ona je ujedno i prilika za doživjeti nezaboravna avanturistička iskustva nabijena adrenalinom  dok se spuštate niz brzake ljepotica Neretve, Una, Vrbasa, Tare i Trebižata.

Ovo je jedan od razloga zašto je magazin National Geographic svrstao Bosnu i Hercegovinu u sami vrh najboljih avanturističkih destinacija koje će vam još ponuditi i odlične uvjete za brdski biciklizam na sigurnim stazama, te fantastične lokacije za planinarenje, foto safari, panoramske letove i još mnogo toga.

Turizam koji se u Bosni i Hercegovini  počeo razvijati prije više od stotinu godina i danas predstavlja jednu od osnovnih privrednih grana zemlje, uspješno povezujući sve blagodati od kulturno povijesnog naslijeđa do modernih turističkih trendova današnjice.

Turistička ponuda Bosne i Hercegovine se jednostavno mora posjetiti, osjetiti i doživjeti da bi se shvatila ljepota priče koju vam nudi.

Posjetite  Bosnu i Hercegovinu: zemlju potencijala i inspirativnih ideja.

Izgledi za sektor putovanja i turizma na zapadnom Balkanu 2020 (uticaj pandemije koronavirusa)

    O Grupaciji

    • Grupacija je shodno Statutu VTK BiH oblik udruživanja pravnih subjekata čija je osnovna djelatnost turizam i ugostiteljstvo. Grupacija svoje djelatnosti obavlja u okviru odgovarajuće organizacione jedinice Uprave stručnih poslova Vanjskotrgovinske komore BiH.

      Članovi Grupacije organiziraju se u Udruženje kako bi putem VTK BiH iznosili i štitili svoje stavove i opće stavove gospodarstva Bosne i Hercegovine u zemlji i inozemstvu.

      Grupacijom upravlja Skupština, te Odbor Grupacije koji ima Predsjednika i dva dopredsjednika koji se rotiraju na funkciji svakih 16 mjeseci.
      Grupacija također ima i tehničko lice – tajnik Grupacije (stalno zaposleni djelatnik VTK BiH)

        Zadaci grupacije

        Zadaci Vanjskotrgovinske komore BiH su ujedno i zadaci Grupacije, s tim što Grupacija za turizam i ugostiteljstvo svoje aktivnosti dodatno bazira i na:

            • Otklanjanje prepreka i teškoća koje ometaju održivi razvoj turizma;
            • Suradnja sa nadležnim tjelima u pripremi zakonske regulative i propisa u oblasti turizma;
            • Suradnja sa domaćim i stranim organizacijama u cilju razvoja turizma;
            • Suradnja sa sličnim udruženjima na drugim nivoima u cilju prevazilaženja sličnih problema;
            • Suradnja i pružanje pomoći članicama u pripremi razvojnih projekata;
            • Priprema i plasman korisnih informacija svojim članicama;
            • Obavljanje i drugih poslova koji su u interesu Grupacije i cijelokupne turističke privrede u Bosni i Hercegovini.
        Share This